Pierwszy raz od ponad 200 lat w Notre Dame nie było świątecznych mszy. Zagrożenie w katedrze wciąż istnieje

Po raz pierwszy od ponad 200 lat nie odbyły się nabożeństwa bożonarodzeniowe w paryskiej katedrze Notre Dame. Świątynia została poważnie uszkodzona w wyniku pożaru w kwietniu tego roku. Centralne uroczystości przeniesiono do innego kościoła w pobliżu Luwru.

Katedrę Notre Dame zastępuje od września późnogotycki kościół parafialny Saint-Germain l'Auxerrois naprzeciwko Luwru. Jak podaje korespondent Informacyjnej Agencji Radiowej Marek Brzeziński, wierni i duchowni nie kryli swego wzruszenia w związku z tym, że po raz pierwszy od ponad dwóch stuleci w katedrze nie odbyła się ani pasterka, ani bożonarodzeniowa msza.

Pewna kobieta oceniła, że może za pięć - sześć lat wrócą nabożeństwa w Notre Dame. Inny wierny przyznał, że wprawdzie brakuje tych nabożeństw, ale 'wszyscy to rozumieją, bo trwają prace i zajmą one sporo czasu'

- relacjonuje reporter IAR.

Zobacz także: Wali się wieża płonącej katedry Notre-Dame. Dramatyczne zdjęcia pożaru w Paryżu

Zobacz wideo

Liturgię Bożego Narodzenia sprawowano w katedrze Notre Dame nieprzerwanie od średniowiecza, z wyjątkiem okresu bezpośrednio po rewolucji francuskiej, w latach 1793-1801. Odebrano ją wtedy Kościołowi i urządzono w niej Świątynię Rozumu, wycofując kult chrześcijański.

Pożar, który wybuchł 15 kwietnia, prawdopodobnie na skutek prac prowadzonych na dachu katedry, zniszczył jej drewniane wiązania dachowe i iglicę. Iglica przebiła dach oraz sklepienie i runęła do środka.

Katedra Notre Dame. Sklepienia zagrażają rusztowaniom

Odbudowa świątyni ma się rozpocząć w 2021 roku. Wyzwaniem jest rozebranie rusztowań oraz skonstruowanie nowego dachu. Jak ocenił w rozmowie z Associated Press rektor katedry Notre Dame Patrick Chauvet, istnieje 50-procentowe prawdopodobieństwo, że struktura budynku nie zostanie uratowana. Winne są rusztowania, które zostały zainstalowane przed wybuchem tegorocznego pożaru i które wciąż zagrażają sklepieniom katedry.

Według rektora rusztowania mogą spaść na trzy zachowane sklepienia katedry, które są kluczowe dla stabilności całej świątyni. Usunięcie rusztowań to jedna z najtrudniejszych operacji, koniecznej do rozpoczęcia odbudowy katedry.

Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział, że chce, by katedra została odbudowana do 2024 roku. Eksperci mają jednak wątpliwości, czy ów scenariusz jest realny.

Więcej o: