Chorwacja. Urzędująca prezydentka Kolinda Grabar-Kitarović przegrywa w pierwszej turze

Wybory prezydenckie w Chorwacji nie rozstrzygnęły się w pierwszej turze. Najwięcej głosów zdobył lewicowy kandydat Zoran Milanović. Urzędująca prezydentka Kolinda Grabar-Kitarović zdobyła niecałe 3 punkty procentowe mniej głosów. Zmierzą się oni w drugiej turze za dwa tygodnie.

Kandydat socjaldemokratów Zoran Milanović wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich w Chorwacji. Według pierwszych oficjalnych wyników, zdobył 29,5 procent głosów, a urzędująca prezydent Kolinda Grabar-Kitarović niecałe 26,7 procent głosów. Trzecie miejsce zajął kandydat niezależny, 57-letni piosenkarz Miroslav Szkoro - 24,4 procent. 

To rezultaty uzyskane po podliczeniu głosów z 99,4 procent lokali wyborczych. Jeśli się potwierdzą, to Zoran Milanović i Kolinda Grabar-Kitarović zmierzą się w drugiej turze wyborów 5 stycznia przyszłego roku. Frekwencja wyborcza wyniosła 51 procent.

Prezydent pełni w Chorwacji głównie rolę reprezentacyjną. Jest wybierany na 5-letnią kadencję. Od 1 stycznia Chorwacja przejmie przewodnictwo w Unii Europejskiej.

Więcej o: