Komisja Europejska chce zablokować ustawę dyscyplinującą sędziów. Zwróciła się do polskich władz

Komisja Europejska zareagowała na "ustawę kagańcową", którą w nocy przyjęła komisja sejmowa. W liście do prezydenta, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu zaapelowała o wstrzymanie prac nad nowymi przepisami. Ocenia, że nowe przepisy zagrażają praworządności oraz są sprzeczne z unijnymi wartościami.

Jak poinformował na konferencji rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand, KE pisemnie zwróciła się do najważniejszych osób w Polsce - prezydenta, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu - o zatrzymanie prac nad kontrowersyjną nowelizacją ustawy o sądach. Ocenia, że nowe przepisy zagrażają praworządności oraz są sprzeczne z unijnymi wartościami.

W apelu KE znalazła się również sugestia, aby reformy w sądownictwie władze polskie skonsultowały z Komisją Wenecką Rady Europy.

Komisja sejmowa przyjęła ustawę dyscyplinującą sędziów

W nocy z czwartku na piątek komisja sprawiedliwości przyjęła 22 poprawki do ustawy o sądach, nazywanej przez krytyków "kagańcową". Odrzucono z kolei ponad 80 poprawek opozycji. Przyjęte zmiany m.in. wykreślają obowiązek ujawniania przez sędziów aktywności w internecie oraz potencjalny zakaz zadawania pytań prejudycjalnych.

Projekt nowelizacji ustawy o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym zakłada możliwość dyscyplinowania sędziów i odwoływania z zawodu tych, którzy będą podważali działania nowej Krajowej Rady Sądownictwa czy innych sędziów.

>>> G. Stanecka-Morawska o przyszłości ustawy „kagańcowej”. Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o: