Trwa debata nad impeachmentem Donalda Trumpa. "To napaść na Amerykę!"

W Izbie Reprezentantów trwa debata w sprawie impechmentu Donalda Trumpa. W nocy odbędzie się głosowanie. Prezydent Stanów Zjednoczonych stwierdził, że pod jego adresem kierowane są "ohydne kłamstwa", a oskrżenia wobec niego są "napaścią na Amerykę".

W Izbie Reprezentantów amerykańskiego Kongresu trwa debata na temat impeachmentu Donalda Trumpa. W nocy polskiego czasu odbędzie się głosowanie w tej sprawie. Demokraci twierdzą, że mają wystarczającą liczbę głosów, aby prezydentowi USA postawić formalne zarzuty.

Impeachment to jedno z najbardziej podniosłych uprawnień przyznanych nam przez konstytucję

- powiedziała Nancy Pelosi, przewodnicząca Izby Reprezentantów.

Jim McGovern, członek Partii Demokratów, nazwał debatę nad impeachmentem amerykańskiego prezydenta "momentem definiującym demokrację". Podkreślił również, że w całej sprawie "chodzi o ochronę demokracji".

Tom Cole, członek Partii Republikanów, stwierdził natomiast, że nadszedł "bardzo smutny dzień". Zaznaczył, że Demokraci szukali powodu, aby wszcząć wobec Trumpa procedurę impeachmentu od czasu jego wyboru na prezydenta.

Prezydent USA: To napaść na Amerykę!

Sam Donald Trump działania Demokratów określił mianem politycznego zamachu stanu. Zamieścił na Twitterze wpis, w którym oskarżenia pod swoim adresem nazwał "ohydnymi kłamstwami ze strony radykalnej lewicy". Stwierdził, że to "napaść na Amerykę i Partię Republikańską".

Impeachment Donalda Trumpa

Pod głosowanie w Izbie Reprezentantów zostaną poddane dwa zarzuty - o nadużyciu władzy i utrudnianiu dochodzenia w tej sprawie. Pierwszy dotyczy wywierania presji na Ukrainie poprzez wstrzymanie pomocy wojskowej, aby ta wszczęła śledztwo przeciwko politycznemu rywalowi prezydenta USA Joe Bidenowi. Drugi zarzut ma związek z wydanym przez Donalda Trumpa członkom administracji zakazem przekazywania dokumentów i składania zeznań podczas śledztwa w tej sprawie.

Jeśli większość członków Izby Reprezentantów poprze którykolwiek z zarzutów, Donald Trump stanie się trzecim w historii, po Andrew Jacksonie i Billu Clintonie, prezydentem USA poddanym impeachmentowi. Trump zarzuca Demokratom próbę podważenia wyniku demokratycznych wyborów.

Najnowsze sondaże pokazują, że Amerykanie są podzieleni w sprawie impeachmentu prezydenta.

>>> Boi się go każdy prezydent USA. Czym jest impeachment? Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o: