Kolejny krok do impeachmentu Donalda Trumpa. Izba Reprezentantów zagłosuje nad zarzutami wobec prezydenta

W Izbie Reprezentantów amerykańskiego Kongresu w środę odbędzie się głosowanie w sprawie impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa. Demokraci twierdzą, że mają wystarczającą liczbę głosów by postawić mu formalne zarzuty. Prezydent USA określa działania Demokratów mianem politycznego zamachu stanu.

Pod głosowanie w Izbie Reprezentantów zostaną poddane dwa zarzuty - nadużycie władzy i utrudniania dochodzenia w tej sprawie. Pierwszy dotyczy wywierania presji na Ukrainę poprzez wstrzymanie pomocy wojskowej by wszczęła śledztwo przeciwko politycznemu rywalowi prezydenta USA Joe Bidenowi. Drugi zarzut ma związek z wydanym przez Donalda Trumpa członkom administracji zakazem przekazywania dokumentów i składania zeznań podczas śledztwa w tej sprawie.

Zobacz też: O co chodzi w impeachmencie Trumpa?

Zobacz wideo

Jeśli większość członków Izby Reprezentantów poprze którykolwiek z zarzutów, Donald Trump stanie się trzecim w historii prezydentem USA poddanym impeachmentowi. Pozostali dwaj to Andrew Jackson i Bill Clinton. Donald Trump zarzuca Demokratom próbę podważenia wyniku demokratycznych wyborów. W sześciostronicowym liście skierowanym do przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi prezydent USA stwierdził, że przyznano mu mniejsze prawa procesowe niż czarownicom z Salem.

Pelosi nazwała ten list "chorym". W swoim piśmie do kolegów zaapelowała o "obronę wartości konstytucyjnych przed wrogami, wewnętrznymi i zewnętrznymi".

Nawet jeśli prezydent Trump zostanie formalnie oskarżony przez Izbę Reprezentantów to usunięcie go z urzędu jest praktycznie niemożliwe. Wymagałoby to bowiem 2/3 głosów w Senacie, w którym Demokraci nie mają nawet większości. Najnowsze sondaże pokazują, że Amerykanie są podzieleni w sprawie Impeachmentu prezydenta.

Posiedzenie rozpocznie się około 13 polskiego czasu. Jeśli porządek obrad zostanie zaakceptowany, debata potrwa około sześciu godzin.

Więcej o: