"Epokowa decyzja" Franciszka. "Tajemnica papieska" w sprawach pedofilskich zniesiona

Papież Franciszek zniósł "tajemnicę papieską" obowiązującą dotychczas w sprawach dotyczących nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych wobec nieletnich.

Decyzja papieża przypadła na wtorek, 17 grudnia, czyli w 83. urodziny Franciszka. Biuro Prasowe Watykanu opublikowało dokument, z którego wynika, że Franciszek zniósł tak zwaną tajemnicę papieską, której złamanie grozi ekskomuniką, jeśli chodzi o wniesione oskarżenia, procesy i wyroki w sprawach dotyczących przestępstw i nadużyć seksualnych wobec nieletnich.

Zniesieniu "tajemnicy papieskiej" ma towarzyszyć troska o dobre imię zaangażowanych w ramach obowiązującej zwykłej tajemnicy urzędowej. Oznacza to również, że dokumenty w tych sprawach będą mogły być przekazane śledczym i sądom w innych krajach.

Arcybiskup o decyzji papieża: Epokowa

Poza tym zgodnie z decyzja papieża za pedopornografię będą uważane tego typu materiały przedstawiające osoby w wieku do 18 lat, a nie do 14 lat jak dotychczas.

Arcybiskup Charles Scicluna, pomocniczy sekretarz w Kongregacji Nauki Wiary w Watykanie, zajmujący się głównie nadużyciami seksualnymi księży, nazwał decyzję papieża "epokową". - Ta decyzja ułatwia organom władzy i ofiarom dostęp do informacji - tłumaczył abp Scicluna.

Do drugi w tym roku krok poczyniony przez papieża w zakresie walki z pedoflią w Kościele. W maju wydał nowe zasady dla duchownych i sióstr zakonnych, na które nałożono obowiązek informowania przełożonych o przypadkach molestowania lub wykorzystywania seksualnego nieletnich, ale też dorosłych.

>>> W tym roku było głośno o filmie braci Sekielskich na temat pedofilii w Kościele. Tak komentowali to polscy biskupi:

Zobacz wideo
Więcej o: