Estoński minister nazwał fińską premierkę "sprzedawczynią". Estonia przeprasza

Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid przeprosiła swoją fińską odpowiedniczkę Sauli Niinistö za słowa szefa estońskiego MSW Marta Helmeego. Polityk określił nową fińską premierkę Sannę Marin "sprzedawczynią", próbując w ten sposób ją zdyskredytować.

Prezydent Estonii powiedziała, że była "zażenowana" komentarzami ministra Marta Helmego. 70-letni polityk jest przewodniczącym prawicowej partii Ekre, która po uzyskaniu w ostatnich wyborach 17,8 proc. głosów weszła do rządu. Podczas audycji radiowej polityk powiedział, że "widzimy jak sprzedawczyni została premierem i jak inni uliczni aktywiści i ludzie bez edukacji dołączyli do jej gabinetu".

>>> Zobacz co o fińskim rządzie mówi Magdalena Biejat z partii Razem:

Zobacz wideo

Najmłodsza premierka na świecie pracowała w sklepie

34-letnia Sanna Marin jest najmłodszą urzędującą premierką na świecie. Polityczka stojąca na czele rządzącej Finlandią centrolewicowej koalicji czterech partii przed pójściem na studia, w związku z trudną sytuacją finansową jej rodziny, pracowała jako ekspedientka.

W odpowiedzi na wypowiedź Helmego, Marin powiedziała, że jest "nadzwyczajnie dumna z Finlandii". "Tu dziecko z biednej rodziny może zdobyć edukację i osiągnąć wiele w życiu. Kasjer może kiedyś zostać premierką" - napisała na Twitterze. 

Estoński minister spraw wewnętrznych przeprosił Finkę oraz tłumaczył, że został źle zrozumiany. Jak twierdzi chciał "podkreślić, iż jest możliwość, by osoba o niższym statusie społecznym została czołowym politykiem". Estońska opozycja domaga się dymisji polityka.

Więcej o: