Pakistan: Były prezydent Pervez Musharraf został skazany na śmierć za zdradę stanu i łamanie konstytucji

Specjalny trybunał w Pakistanie skazał byłego prezydenta Perveza Musharrafa na śmierć pod zarzutem zdrady stanu i łamania konstytucji - informuje Al Jazeera. Polityk, który od 2016 roku przebywa na emigracji w Dubaju, zaprzecza wszystkim zarzutom.

Pervez Musharraf, który związany z wojskiem był od 1961 r., przejął władzę w Pakistanie w wyniku bezkrwawego zamachu stanu w 1999 r. Od 2001 r. oficjalnie objął urząd prezydenta kraju. W trakcie swoich rządów przeprowadził umiarkowane liberalne reformy i poprawił relacje Pakistanu z USA.

Śmierć za zdradę stanu i łamanie konstytucji

Po dziesięciu latach partia Musharrafa straciła władzę, a jemu zaczął zagrażać proces impeachmentu. W 2007 r. polityk ogłosił w Pakistanie stan wyjątkowy, który wykorzystał do prześladowania opozycji i sędziów. Ciąży na nim zarzut przyczynienia się do śmierci byłej premier Benazir Bhutto. Jest również odpowiedzialny za odsunięcie od obowiązków sędziów Sądu Najwyższego.

Specjalny trybunał uznał Perveza Musharrafa za winnego zdrady stanu i łamania konstytucji i skazał go na karę śmierci. Rozpoczęcie procesu byłego prezydenta było wielokrotnie przekładane. 76-letni polityk nie stawiał się przed specjalnym sądem tłumacząc się złym stanem zdrowia.

>>> Na czym polega konflikt Indii i Pakistanu o Kaszmir? Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o: