Turcja grozi USA zamknięciem bazy lotniczej z ich głowicami nuklearnymi. Odpowiedź na sankcje

Turcja grozi zamknięciem bazy lotniczej Incirlik, gdzie magazynuje się amerykańskie głowicie nukrealne. To odpowiedź na groźby sankcji i rezolucję Senatu Stanów Zjednoczonych uznającą za ludobójstwo rzeź Ormian sprzed 100 lat.

Jak podaje Reuters, o tym, że baza lotnicza Incirlik może zostać zamknięta poinformował w niedzielę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Polityk dodał, że jeżeli będzie to koniecznie, Turcja zamknie również bazę Kurecik. 

Jeżeli straszą nas sankcjami, oczywiście będziemy brać odwet

- powiedział Erdogan na antenie telewizji Haber.

Turcja odpowiada na sankcje USA

Zapowiedź zamknięcia bazy lotniczej przez Turcję pojawiła się po doniesieniach dotyczących projektu ustawy o wydatkach obronnych Stanów Zjednoczonych. Ma ona zawierać wezwanie do wdrożenia wobec Ankary sankcji za zakup rosyjskich systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-400. Amerykański Senat przyjął w czwartek rezolucję uznającą rzeź Ormian przez Turków w czasie I wojny światowej.

W niedzielę Erdogan zasugerował, że Turcja także może uchwalić rezolucję, która uzna zabójstwo rdzennych Amerykanów w minionych stuleciach za ludobójstwo.

>>> Trump na konferencji: Jestem fanem Erdogana. Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o: