Ranking 100. najpotężniejszych kobiet świata "Forbes". Na czele Angela Merkel, jest też polski akcent

"Forbes" opublikował listę najpotężniszych kobiet na świecie w 2019 roku. Pierwsze miejsce po raz kolejny zajęła niemiecka kanclerz Angela Merkel. W zestawieniu znalazła się też Susan Wojcicki - szefowa Youtube'a, która ma polskie korzenie.

"Forbes" opublikował ranking stu najpotężniejszych kobiet na świecie. Na pierwszym miejscu dziewiąty rok z rzędu znalazła się kanclerz Niemiec Angela Merkel, która - jak zauważono - nie tylko stoi na czele niemieckiego rządu, ale też opiera się antyimigranckim nastrojom, nie boi się prowadzenia niezależnej polityki i "de facto pełni rolę liderki całej Europy"

>>> Angela Merkel nie wytrzymała i parsknęła po słowach Trumpa. Zobacz wideo:

Zobacz wideo

"Forbes" publikuje listę najpotężniejszych kobiet. Wśród odznaczonych szefowa Youtube'a z polskimi korzeniami

Na drugim miejscu rankingu znalazła się Christine Lagarde - szefowa Europejskiego Banku Centralnego, która jest nazywana "niszczycielką szklanych sufitów" w męskim świecie polityki. Lagarde była pierwszą kobietą na stanowisku ministra finansów w państwach wchodzących w skład G8, w roku 2011 jako pierwsza kobieta została prezeską Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Trzecie miejsce w rankingu "Forbesa" zajęła Nancy Pelosi - amerykańska polityczka Partii Demokratycznej włoskiego pochodzenia, która obecnie sprawuje funkcję spikera Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. Jest pierwszą kobietą na tym stanowisku. Na czwartym znalazła się z kolei nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen.

W rankingu znalazł jest też polski akcent - 12. miejsce zajęła Susan Wojcicki, szefowa Youtube'a, która ma polskie korzenie. W 2017 roku podczas pobytu w Polsce Wojcicki odwiedziła biuro paszportowe i poinformowała, że odebrała swój odnowiony paszport. Wojcicki urodziła się w Stanach Zjednoczonych, a jej dziadek - Franciszek Wójcicki - był posłem na Sejm w Polsce. Z kolei jej babcia - Janina Wójcicka - pracowała na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1948 roku wyjechała ze swoim synem - przyszłym ojcem Susan - do USA

Na kolejnych miejscach znalazły się m.in. Oprah Winfrey (20 miejsce.) królowa Elżbieta II (40. miejsce), córka prezydenta USA Ivanka Trump (42. miejsce), prezydentka Słowacji Zuzana Caputová (80 miejsce). Ranking zamyka 16-letnia Greta Thunberg, którą doceniono za walkę w powstrzymywaniu zmian klimatycznych. 

Całą listę wyróżnionych przez "Forbes" kobiet można znaleźć tutaj.

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Ranking 100. najpotężniejszych kobiet świata "Forbes". Na czele Angela Merkel, jest też polski akcent
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl