"Forbes" opublikował ranking stu najpotężniejszych kobiet na świecie. Na pierwszym miejscu dziewiąty rok z rzędu znalazła się kanclerz Niemiec Angela Merkel, która - jak zauważono - nie tylko stoi na czele niemieckiego rządu, ale też opiera się antyimigranckim nastrojom, nie boi się prowadzenia niezależnej polityki i "de facto pełni rolę liderki całej Europy".
>>> Angela Merkel nie wytrzymała i parsknęła po słowach Trumpa. Zobacz wideo:
Na drugim miejscu rankingu znalazła się Christine Lagarde - szefowa Europejskiego Banku Centralnego, która jest nazywana "niszczycielką szklanych sufitów" w męskim świecie polityki. Lagarde była pierwszą kobietą na stanowisku ministra finansów w państwach wchodzących w skład G8, w roku 2011 jako pierwsza kobieta została prezeską Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Trzecie miejsce w rankingu "Forbesa" zajęła Nancy Pelosi - amerykańska polityczka Partii Demokratycznej włoskiego pochodzenia, która obecnie sprawuje funkcję spikera Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. Jest pierwszą kobietą na tym stanowisku. Na czwartym znalazła się z kolei nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen.
W rankingu znalazł jest też polski akcent - 12. miejsce zajęła Susan Wojcicki, szefowa Youtube'a, która ma polskie korzenie. W 2017 roku podczas pobytu w Polsce Wojcicki odwiedziła biuro paszportowe i poinformowała, że odebrała swój odnowiony paszport. Wojcicki urodziła się w Stanach Zjednoczonych, a jej dziadek - Franciszek Wójcicki - był posłem na Sejm w Polsce. Z kolei jej babcia - Janina Wójcicka - pracowała na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1948 roku wyjechała ze swoim synem - przyszłym ojcem Susan - do USA.
Na kolejnych miejscach znalazły się m.in. Oprah Winfrey (20 miejsce.) królowa Elżbieta II (40. miejsce), córka prezydenta USA Ivanka Trump (42. miejsce), prezydentka Słowacji Zuzana Caputová (80 miejsce). Ranking zamyka 16-letnia Greta Thunberg, którą doceniono za walkę w powstrzymywaniu zmian klimatycznych.
Całą listę wyróżnionych przez "Forbes" kobiet można znaleźć tutaj.