Donald Tusk o wyborach w Wielkiej Brytanii. Wskazuje drogę dla Unii Europejskiej

"Zmęczenie brexitem nie oznacza zmęczenia Wielką Brytanią. Niezależnie od wyników dzisiejszych wyborów, Unia Europejska powinna robić wszystko, by mieć możliwie jak najlepsze relacje z Wielką Brytanią" - napisał na Twitterze Donald Tusk.

Komentarz przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej odnosi się do odbywających się w czwartek wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii.

Donald Tusk, gdy był przewodniczącym Rady Europejskiej, znany był ze sceptycyzmu wobec brexitu i sprzyjał przedłużeniu negocjacji pomiędzy Zjednoczonym Królestwem a UE. Zasłynął m.in. stwierdzeniem o tym, że "zastanawia się, jak wygląda to specjalne miejsce w piekle dla tych, którzy popierają brexit bez nawet śladu szkicu, jak to przeprowadzić".

Wybory w Wielkiej Brytanii

Mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa głosują w czwartek w przedterminowych wyborach parlamentarnych. Mają one przełamać brexitowy impas. Premier Boris Johnson obiecał, że jeśli jego partia zatriumfuje, to brexit nastąpi z końcem przyszłego miesiąca.

Obywatele Zjednoczonego Królestwa wybiorą 650 posłów. Nie wszyscy zasiądą w ławach, bo północnoirlandzka partia polityczna Sinn Feinn bojkotuje Izbę Gmin, domagając się zjednoczenia Irlandii i Irlandii Północnej.

Wyniki tak zwanych exit polls poznamy o godzinie 23.00 czasu polskiego. Potem rozpocznie się całonocne liczenie głosów. Poszczególne okręgi zgłaszać będą wyniki aż do rana.

>>> Jak wyglądała kampania wyborcza w Wielkiej Brytanii? Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o: