Szwecja. Bohaterka ruchu #MeToo została skazana za pomówienie. Oskarżyła dziennikarza o gwałt

Aktorka i bohaterka ruchu #MeeToo Cissi Wallin została skazana przez sztokholmski sąd na karę grzywny za pomówienie dziennikarza "Aftonbladet" Fredrika Virtanena. Kobieta oświadczyła na swoim Instagramie, że dziennikarz ją zgwałcił.

Skandal wokół dziennikarza "Aftonbladet" Fredrika Virtanena wybuchł 16 października 2017 roku. Tego dnia  Cissi Wallin opublikowała na swoim Instagramie post, w którym stwierdziła, że jest ofiarą gwałtu, a sprawcą jest właśnie Virtanen. Dziennikarz zaprzeczał tym oskarżeniom, wskazując, że policja umorzyła postępowanie w tej sprawie już w 2012 roku. Mimo to gazeta "Aftonbladet" przeprowadziła wewnętrzne postępowanie i choć nie zakończyło się ono żadnym konkretnym wnioskiem, Fredrik Virtanen odszedł z pracy

>>> Piekło kobiet. Przemoc seksualna to w Polsce codzienność

Zobacz wideo

Cissi Wallin skazana za pomówienie. Obrona zapowiedziała, że odwoła się od wyroku

Po tym, jak Cissi Wallin oskarżyła go o gwałt, Fredrik Virtanen postanowił pociągnąć ją do odpowiedzialności i oskarżył ją o pomówienie. Sąd okręgowy w Sztokholmie przyznał mu rację. W uzasadnieniu wyroku napisano, że Cissi Wallin oskarżyła dziennikarza o bardzo poważne przestępstwo i udostępniła tę informację tysiącom osób, co wpłynęło na jego życie osobiste i zawodowe. Wyrokiem sądu Cissi Wallin ma zapłacić 5 tys. szwedzkich koron grzywny (ponad 2 tys. zł) i wypłacić dziennikarzowi odszkodowanie w wysokości 90 tys. koron (ponad 36 tys. zł).

Fredrik Virtanen skomentował wyrok sądu na swoim blogu. Stwierdził, że jest "szczęśliwy z werdyktu", zaznaczając jednocześnie, że internet niczego nie zapomina, a informacje o skandalu z jego osobą w roli głównej wciąż pozostaną w sieci.

Cissi Wallin opublikowała selfie z wyrokiem sądu na swoim koncie na Instagramie. Jej obrońca zapowiedział, że odwoła się od decyzji wymiaru sprawiedliwości. Obrona uważa, że wyrok sądu może "w zasadzie podważyć cały ruch #MeToo" - relacjonuje "Aftonbladet".

Więcej o: