Turcja zablokuje plan obrony NATO dla Polski i krajów bałtyckich. "Nie ma mowy o kompromisie"

Turcja zablokuje ostateczną zgodę na plan NATO dotyczący obrony Polski i państw bałtyckich do czasu, aż sojusznicy zgodzą się uznać działające w Syrii kurdyjskie Ludowe Jednostki Samoobrony za terrorystów - donosi Reuters. Informację tę podał Mevlut Cavusoglu, szef tureckiego MSZ.

W piątek w czasie wizyty w Rzymie Mevlut Cavusoglu poinformował, że Turcja zgodziła się na dalsze aktualizowanie planu obrony dla wschodniej flanki NATO. Jednocześnie zaznaczył, że nie ma od niej ostatecznej zgody na jego przyjęcie. Jak powiedział szef tureckiego MSZ, Ankara będzie blokować plan, dopóki sojusznicy nie uznają kurdyjskich milicji w Syrii, z którymi walczy Turcja, za terrorystów.

Jak podaje Reuters, Cavusoglu powiedział, że "plan NATO nie zostanie opublikowany, dopóki turecki plan również nie zostanie opublikowany".

Nie byłoby uczciwe, gdyby niektóre kraje nie zaakceptowały naszego planu, a jednocześnie poparły plan dla innych

- powiedział szef tureckiego MSZ. Dodał również, że jeżeli plany te mają zostać opublikowane, to tylko razem. Podkreślił, że "nie ma mowy o kompromisie".

Podczas szczytu w Londynie Erdogan zgodził się przyjąć plan obronności dla Polski

W czasie środowego szczytu w Londynie doszło do spotkania prezydentów Polski, Litwy i Łotwy z tureckim prezydentem. W rozmowach uczestniczyli też premier Estonii i sekretarz generalny NATO. Po zakończeniu szczytu poinformowano, że prezydent Turcji Recep Erdogan zgodził się przyjąć plan obronności dla Polski i państw bałtyckich. 

Informację tę podał również Mariusz Błaszczak, minister obrony. Powiedział, że Turcja zgodziła się na przyjęcie planu, dzięki osobistej rozmowie Andrzeja Dudy z Recepem Erdoganem.

Decyzja o przyjęciu planu wymaga jednomyślności.

>>> Dlaczego Unia Europejska toleruje Erdogana? Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o: