Tusk zamieścił zdjęcie z Trumpem. Wygląda, jakby wykonywał gest strzału w plecy

Donald Tusk na Twitterze skomentował "sezonowe zawirowania" w relacji między Europą a Ameryką. Zamieścił swoje zdjęcie z Donaldem Trumpem, na którym Tusk zdaje się wykonywać gest pistoletu przyłożonego do pleców Donalda Trumpa.

Donald Tusk zamieścił zdjęcie na swoim nowym koncie na Twitterze. Profil, z którego korzystał dotychczas jako szef Rady Europejskiej, przejął już nowy przewodniczący Charles Michel. Zaś Tusk założył profil jako nowy szef Europejskiej Partii Ludowej (EPL). Korzysta z niego dopiero od kilku dni - i już zdążył wywołać kontrowersje.

W czwartek zamieścił komentarz nt. relacji Europy z USA: "pomimo sezonowych zawirowań, przyjaźń transatlantycka musi trwać". Razem z nim umieścił swoje zdjęcie z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Tusk szturcha na nim Trumpa i - nie wiadomo, czy przypadkiem, czy nie - zdaje się układać dłoń w gest pistoletu. 

O wpisie napisały niektóre polskie i zagraniczne media, np. serwis elconfidencial.com. Pojawiły się krytyczne komentarze na temat tweeta. "Są żarty śmieszne i nietrafione. Ten z punktu widzenia dyplomacji jest tragiczny. Celować innemu politykowi w plecy?" - napisał dziennikarz Patryk Osowski.

Zobacz też: Tusk do dziennikarki - "Mam odruch obrzydzenia, mam nadzieję, że państwo to puszczą"

Zobacz wideo

Trump "zagrożeniem" 

W ostatnim czasie relacje między UE a USA pod rządami Donalda Trumpa, a także wewnątrz NATO są coraz bardziej napięte. Tusk nie ukrywa, że postrzega swojego imiennika zza oceanu jako zagrożenie dla Unii. W ostatniej rozmowie z "Die Zeit" powiedział, że Donald Trump to "jedno z największych wyzwań" dla UE, ponieważ popiera brexit i "modli się o rozpad" Unii. 

Szczyt NATO przyniósł inne sytuacje pokazujące nadwyrężone relacje między sojusznikami. Trump spierał się z prezydentem Francji, a w pokazanym przez media nagraniu widać, jak premier Kanady z innymi przywódcami kpi z Trumpa. Prezydent USA nie skomentował na Twitterze zdjęcia zamieszczanego przez Tuska, ma jednak dużo większe problemy w kraju - Demokraci zapowiedzieli, że oskarżą prezydenta w ramach procedury impeachmentu. 

Więcej o: