Rosja. Oszust postawił fałszywą granicę z Finlandią, próbował zarobić na imigrantach

To mogło być jedno z bardziej pomysłowych oszustw - mogło, ponieważ w ostatniej chwili interweniowały służby. Fałszywy "przewodnik" za ponad 10 tys. euro obiecał imigrantom przeprowadzenie ich z Rosji do Finlandii. Stworzył nawet nieistniejące przejście graniczne, by wszystko uwiarygodnić.

Ta historia brzmi, jakby czerpała z wydarzeń z "Vabanku II", gdy Kramer pada ofiarą mistyfikacji i jest przekonany, że trafił do Szwajcarii. Grany przez Leonarda Pietraszaka wypowiada nawet kwestię: - Alpy, tu się oddycha! Nareszcie czuję, że jestem wolny!

Rosyjskie media, w tym agencja TASS, opisują, że na podobny pomysł wpadł pewien mężczyzna przedstawiany przez służby graniczne FSB jako "mieszkaniec Wspólnoty Niepodległych Państw" (zrzesza większość byłych republik Związku Radzieckiego).

>>> Rosja to kraj pełen tajemnic. Tak wyglądają zamknięte miasta FR:

Zobacz wideo

Fałszywe przejście graniczne Rosja-Finlandia. Ofiarami oszustwa mogli być imigranci

Mężczyzna rozmieścił niedaleko rosyjsko-finlandzkiej granicy fałszywe przejście graniczne. Co więcej, znalazł czworo obcokrajowców, których zapewnił, że pomoże im w nielegalnym przekroczeniu granicy i wejściu na teren Unii Europejskiej - oczywiście za opłatą.

Imigranci trafili do Petersburga pod koniec listopada i "przewodnik" zaproponował im pomoc w przejściu do Finlandii za ponad 10 tys. euro. FSB, rozpisując się o incydencie, wskazuje, że mężczyzna naprawdę wczuł się w rolę:

Oszust, by nadać dramaturgii, prowadził obcokrajowców przez lasy, do wcześniej przygotowanego nieprawdziwego przejścia granicznego.

Gdy tylko "przewodnik" i imigranci dotarli do sfingowanego przejścia granicznego, czekały już na nich służby, cała piątka została zatrzymana. Czworo imigrantów ma być deportowanych z Federacji Rosyjskiej, natomiast pomysłowy mężczyzna odpowie za oszustwo.

Więcej o: