1 000 000 000 000 rubli i ruszyła "Siła Syberii". Putin i Xi otworzyli największy gazociąg w historii Rosji

- Ten krok wyprowadza rosyjsko-chińską współpracę strategiczną w energetyce na nowy poziom - powiedział Władymir Putin tuż przed wydaniem polecenia, aby uruchomić gazociąg. Gazprom ma przez 30 lat dostarczyć Chinom łącznie ok. 1 bilion metrów sześciennych gazu o wartości około 400 mld dolarów!

Otwarcie "Siły Syberii" było historycznym momentem. Putin podkreślił, że przypada ono w 70. rocznicę ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Rosją a Chinami. Prezydent Rosji wraz z przywódcą Chin Xi Jinpingiem i szefem Gazpromu Aleksiejem Millerem odbyli transmitowaną przez telewizje wideokonferencję, podczas której publiczność mogła zobaczyć jak zaczyna płynąć gaz.

"Najlepszy przyjaciel" i najbardziej obiecujący klient

Jak podaje CNN, łączna długość rur, przez które gaz przesyłany jest z Jakucji przez obwody irkucki i amurski do Chin, wynosi około 3 tys. kilometrów. Do 2022 r. dostawy gazu przez nowy gazociąg mają zaspokajać 10 proc. chińskiego popytu na ten surowiec. Powstanie "Siły Syberii" kosztowało łącznie ponad bilion rubli: budowa samego rurociągu pochłonęła 770 miliardów rubli, zaś inwestycje w wydobycie gazu - 430 miliardów rubli. Dzięki inwestycji Chiny staną się drugim po Niemczech największym klientem Gazpromu.

Gazociąg 'Siła Syberii'Gazociąg 'Siła Syberii' Gazprom / https://www.gazprom.com/projects/power-of-siberia/

W kwietniu amerykański gigant naftowy ExxonMobil ogłosił 20-letnią umowę na dostawy do Chin skroplonego gazu ziemnego. "Siła Syberii" jest elementem Chińskich starań o zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla - kraj ten zmaga się z wyjątkowo dużym zanieczyszczeniem powietrza. Władze szacują, że do 2030 r. gaz ziemny zapewni 15 proc. chińskiego miksu energetycznego.

>>> Chiny są coraz bardziej pewne swojej globalnej pozycji. Zobacz jak celebrowały 70-lecie powstania ChRL:

Zobacz wideo

Przewidziana na 30 lat umowa pomiędzy Rosją i Chinami została podpisana w 2014 r., kiedy - po aneksji Krymu - państwa Unii Europejskiej zaczęły wykonywać kroki mające na celu zmniejszenie zależności energetycznej od Rosji. Relacje pomiędzy Pekinem i Moskwą zacieśniły się od czasu przejęcia władzy przez Xi Jinpinga. W czerwcu Putin powiedział, że osiągnęły one "bezprecedensowy poziom", a przywódcę Chin określił swoim "najlepszym przyjacielem".

Więcej o: