Kim jest "Kapitan Narwal"? Brytyjczycy pod wrażeniem postawy Polaka, który walczył z terrorystą

Polak, który próbował powstrzymać terrorystę atakującego przechodniów na London Bridge w Wielkiej Brytanii, zachowuje dużą anonimowość. Ze względu na bezpieczeństwo mężczyzny nie są ujawniane informacje na temat jego nazwiska czy też wyglądu.
Zobacz wideo

Do mediów nie dociera zbyt wiele informacji na temat bohaterskiego Polaka, który kłem narwala próbował powstrzymać 28-letniego terrorystę Usmara Khana. Łukasz w walce z napastnikiem został aż pięciokrotnie raniony nożem.

Londyn: kim jest Polak, który bohatersko walczył kłem narwala z terrorystą?

Polak został już jednak wypisany z londyńskiego szpitala, gdzie przebywał od piątku, kiedy doszło do ataku. O Łukaszu wiadomo tylko tyle, że jest pracownikiem lokalu gastronomicznego znajdującego się w budynku Fishmongers' Hall. Zmywając naczynia miał usłyszeć krzyki zaatakowanych ludzi. Mężczyzna wybiegł wtedy na górę, zdjął ze ściany kieł narwala i pobiegł pomóc ratować poszkodowanych.

Szczegóły na temat samej interwencji Polaka zdradził jego pracodawca Toby Williamson. To właśnie w rozmowie z dziennikarzami Sky News ujawnił, że Łukasz doznał poważnie wyglądających ran. Williamson ubolewał również, że na terenie budynku nie znajdowały się kamery, które uwieczniłyby szybką reakcję Polaka. Z drugiej strony stwierdził: "Pewnie już nie zobaczycie Łukasza. Przede wszystkim dlatego, że jest on bardzo skromny".

Bohaterom podziękowała królowa i premier. O Polaku piszą także brytyjscy dziennikarze

Łukasz, tak jak dwóch pozostałych przechodniów, którzy podjęli walkę z terrorystą, został uhonorowany rysunkiem wykonanym przez Boba Morana z dziennika "The Daily Telegraph". Mężczyźni przedstawieni zostali jako superbohaterowie przypominający trochę postaci z komiksów Marvela. Polak został nazwany "Kapitanem Narwala". Bohaterska reakcja spotkała się z uznaniem także królowej Elżbiety II, premiera Borisa Johnsona oraz burmistrza Londynu Sadiq Khana.

Na postawę Polaka uwagę zwrócili też brytyjscy dziennikarze. Piers Morgan napisał m.in. "Facet z kłem wieloryba to polski szef kuchni o imieniu Łukasz. Warto zapamiętać, gdy następnym razem ktoś powie:
"wpuściliśmy zbyt wielu mieszkańców Europy Wschodniej do tego kraju”" - napisał na swoim Twitterze dziennikarz.

Pod wrażeniem Łukasza był także dziennikarz stacji LBC Matthew Thompson ("Przeklęci Polacy. Przyjeżdżają tu i eliminują naszych terrorystów") oraz były policjant Clive Allan: "Wystarczy powiedzieć cytując inny wpis: 'Przeklęci Polacy przychodzą do nas, podejmują pracę, ratują nam życie!' Robią to od 80 lat. Pozdrawiam Lukasza i naszych polskich przyjaciół. Masz wdzięczność Brytyjczyków. Jesteś prawdziwym bohaterem!". Dziennikarz Dan Walker z BBC napisał: "Ci kolesie są niesamowici. Terrorysta zabił już 2 osoby, zranił innych, a oni ścigają go z kłem wieloryba i gaśnicą. Ma na sobie kamizelkę samobójczą, o której nie wiedzą, że jest podróbką. Niesamowite. Prawdziwi bohaterowie".

 
Więcej o: