Atak w Londynie. Czoła zamachowcowi stawił m.in. mężczyzna skazany za morderstwo. Był na przepustce

Brytyjskie media opisują mieszkańców Londynu, którzy rzucili się, by obezwładnić napastnika z London Bridge, Usmana Khana. Wśród nich znalazł się m.in. mężczyzna skazany za morderstwo, który akurat przebywał na przepustce. Do ataku doszło piątek w Fishmongers' Hall, gdzie odbywała się konferencja dotycząca ponownej integracji byłych przestępców do społeczeństwa.

Kije, gaśnica i... kieł narwala zerwany ze ściany Fishmongers' Hall - według zdjęć i nagrań opublikowanych w sieci, tak wyglądał arsenał ludzi próbujących powstrzymać napastnika. Dziennik "Times", powołując się na jedno źródło, anonimowego znajomego mężczyzny, pisze, że kłem wymachiwał Polak o imieniu Łukasz, który pracować miał przy obsłudze wydarzenia w Fishmongers' Hall. Nie ma na razie oficjalnego potwierdzenia. - Na obecnym etapie nie udzielamy na ten temat żadnych komentarzy - przekazał Polskiemu Radiu Scotland Yard.

Wśród osób, które stawiły czoła napastnikowi był Thomas Gray, przewodnik po Londynie, a także Brytyjczyk skazany za morderstwo i przebywający na przepustce. Jak pisze "The Independent" chodzi o Jamesa Forda, który w 2004 r. został skazany za morderstwo 21-letniej niepełnosprawnej intelektualnie Amandy Champion. Ciało kobiety zostało znalezione 26 lipca 2003 r., trzy tygodnie po zaginięciu. Miała poderżnięte gardło. Ford przyznał się do zabójstwa, ale nigdy nie podał motywu swojej zbrodni.

Tuż przed piątkowym atakiem na London Bridge mężczyzna brał udział w konferencji poświęconej resocjalizacji więźniów. W tym samym wydarzeniu, jak podaje "Independent" uczestniczył 28-letni sprawca ataku na moście. 

Atak terrorysty na London Bridge. Napastnik to 28-letni Usman Khan

Dwie osoby straciły życie. Na razie policja ujawniła dane jednej ofiary. To Jack Merrit, koordynator programu integracyjnego dla przestępców, który brał udział w panelu w Fishmongers' Hall. W zamachu obrażenia odniosło też troje ludzi, przebywają w szpitalu.

>>> Wbrew przekazom terroryzm nie ma koloru skóry:

Zobacz wideo

Napastnik - 28-letni Usman Khan - był siedem lat temu skazany za próbę organizacji islamistycznego zamachu na budynek londyńskiej giełdy. Według telewizji Sky News miał kontakty z Anjemem Choudarym, radykalnym działaczem skazanym za nawoływanie do terroru i przyłączanie się do tzw. Państwa Islamskiego. - Kalifat zapanuje również w Polsce - mówił kilka lat temu Anjem Choudary. Usman Khan wyszedł z więzienia wcześniej - warunkowo, miał na sobie urządzenie śledzące jego ruchy.

Niedawno na Wyspach obniżono poziom alarmu antyterrorystycznego: z czwartego na trzeci w pięciostopniowej skali. Wyjątek to Irlandia Północna. Tu obowiązuje cały czas przedostatni poziom alarmu. Zagrożeniem są głównie ataki ze strony organizacji powołujących się na krwawą tradycję IRA, pragnących zjednoczenia Irlandii jako republiki ze stolicą w Dublinie.

Więcej o: