Apel bliskich kpt. Lasoty do Andrzeja Dudy. Polak od czterech miesięcy przebywa w areszcie w Meksyku

Bliscy kapitana Andrzeja Lasoty zwrócili się z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy, prosząc go o pomoc i wstawiennicwo u meksykańskich władz. Polak od czterech miesięcy przebywa w areszcie w Meksyku, choć wszystko wskazuje na to, że jest niewinny.  - Sytuacja prawna jest trudna, działamy wielotorowo - odpowiada Kancelaria Prezydenta.
Zobacz wideo

Córka, syn i żona kapitana Andrzeja Lasoty, który od czterech miesięcy przebywa w areszcie w Meksyku, przygotowali petycję, w której proszą o pomoc Andrzeja Dudę. Polski kapitan od czterech miesięcy przebywa w areszcie w Meksyku. Na początku sierpnia został zatrzymany w porcie w Alramirze wraz z załogą statku, któremu przewodził (oprócz niego znajdowało się 19 marynarzy (Filipińczyków) oraz oficer i pracownik maszynowni). Wcześniej Lasota sam wezwał na miejsce policję, bo w ładowni statku załoga znalazła podejrzane pakunki. Okazało się, że było w nich 200 kg kokainy. Pozostałych członków załogi uniewinniono, a on pozostał w areszcie Cuidad Victoria. Mężczyzna ma problemy kardiologiczne, parokrotnie był przewożony do szpitala. Rodzina Lasoty od początku alarmowała, że warunki w areszcie były bardzo złe.

- Jeżeli jest piekło na ziemi, to mój mąż tam jest. (...) Osadzeni spali na betonie, który był wyłożony kartonami, za poduszki mieli własne buty, brak bieżącej wody, w toalecie używane są wiadra. Mam od męża informację, że są tam karaluchy, mrówki, pająki i szczury. Ambasada i firma dostarczyły koce i żywność, odzież, książki, za co serdecznie dziękujemy - mówiła jego żona na konferencji prasowej we wrześniu tego roku.

Polski kapitan utknął w areszcie w Meksyku. Rodzina prosi o pomoc

Jak podaje RMF FM, w ostatnim czasie Lasotę przeniesiono do więzienia federalnego w Tepic w stanie Nayarit (poprzedni areszt został zamknięty przez władze Meksyku). - W tym poprzednim areszcie mieliśmy kontakt listowny. Mąż pisał, że czuje się dobrze. (...) Zbliżają się święta, staramy się przygotować do tego, że spędzimy je osobno - powiedziała w rozmowie z RMF FM żona kapitana, Mariola Lasota.

Bliscy Lasoty wystosowali petycję z prośbą o pomoc do Andrzeja Dudy.

Wszyscy, mający cokolwiek wspólnego z szeroko pojętym światem żeglugowym zdają sobie sprawę, iż zarzuty są bezpodstawne, wręcz absurdalne biorąc pod uwagę fakt, iż te narkotyki nie znalazły się na terytorium Meksyku, zostały przecież znalezione i skonfiskowane, nasz kapitan stał się przypadkową ofiarą brudnej gry karteli narkotykowych, z którymi władze lokalne sobie zwyczajnie nie radzą, cedując odpowiedzialność za domniemane dostarczenie na niewinnych ludzi
To Kapitan Lasota zgłosił fakt wzmożonych przeszukań w porcie załadunkowym w Kolumbii, to lokalna policja w kolumbijskiej Barranquilli nie była w stanie zapewnić bezpieczeństwa statku podczas załadunku, to portowa służba bezpieczeństwa dopuściła do tego, iż zakazane substancje zostały wraz z ładunkiem załadowane na statek, to lokalne służby nie były w stanie, pomimo dwukrotnego przeszukania statku znaleźć przysypanych pod kilkoma tysiącami ton węgla ponad 240 kg kokainy, to podczas wyładunku oficer wachtowy ze statku zauważył podejrzane pakunki w ładowni, powiadomił pierwszego oficera i wtedy kapitan natychmiast wstrzymał wyładunek i powiadomił władze meksykańskie, które pomimo tych niepodważalnych faktów zatrzymały statek, aresztowały cała załogę, która po kilku miesiącach została zwolniona, z wyjątkiem kapitana

- piszą, dodając, że Lasota został pozbawiony leków, które przyjmował według zaleceń polskich lekarzy. 

Rodzina kapitana prosi Andrzeja Dudę o reakcję i pomoc. Wskazują, że z godnie z niedawno ogłoszonym przez prezydenta Meksyku programem amnestii mógłby on ułaskawić polskiego kapitana.

"Zwracamy się do Pana Prezydenta z gorącym apelem, aby Pan Prezydent dołożył wszelkich starań, aby nawiązać dialog z Prezydentem Republiki Meksyku, aby swoim programem objął również Kapitana Andrzeja Lasotę. Wszyscy głęboko wierzymy, iż Pan Prezydent mógłby wspomóc nasze starania, a zwłaszcza pomóc Kapitanowi w szczęśliwym powrocie do rodziny" - piszą.

Kancelaria Prezydenta: Działamy wielotorowo

Do sprawy odniósł się Krzysztof Szczerski z Kancelarii Prezydenta, który poinformował, że Andrzej Duda zna sprawę kapitana Lasoty, a polskie służby - w tym Ministerstwo Spraw Zagranicznych - "działają wielotorowo", bo doprowadzić do jego uwolnienia. 

"Kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy już zajmuje się sprawą Kapitana Lasoty od chwili zawiadomienia nas przez jego bliskich, współpracujemy ze służbami konsularnymi Ministerstwa Spraw Zagranicznych, sytuacja prawna jest trudna, działamy wielotorowo, będziemy informować o efektach" - napisał.

Za postawione zarzuty kapitanowi Lasocie grozi od 10 do 20 lat więzienia. Zwróciliśmy się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych z prośbą o informację, jakie działania konsularne są obecnie podejmowane przez MSZ w związku z przebywaniem w areszcie w Meksyku polskiego kapitana. Czekamy na odpowiedź.

Więcej o: