Ponad 600 rannych, co najmniej 27 zabitych. Żałoba narodowa w Albanii po trzęsieniu ziemi

Środa jest w Albanii dniem żałoby narodowej, ogłoszono ją dzień po trzęsieniu ziemi, w którym zginęło co najmniej 27 osób.

Wstrząsy nawiedziły Bałkany we wtorek, ale szczególnie odczuwalne i destrukcyjne były w Albanii (ziemia zatrzęsła się tam dwa razy). Trzęsienie ziemi, pierwsze, miało magnitudę 6,4 i było najsilniejszym od 30 lat w tym kraju. Jego epicentrum znajdowało się 30 kilometrów na zachód od stolicy kraju Tirany.

>>> Akcje ratunkowe przybierają nierzadko dramatyczny obrót. Tak odkopywano 9-latkę:

Zobacz wideo

Według najnowszych informacji ze środy, które podaje gazeta Kojha Jone, liczba śmiertelnych ofiar trzęsienia ziemi w Albanii wzrosła do 27. Wcześniej informowano o 22 zabitych. Większość z ofiar ginęła w budynkach, które na wskutek wstrząsu zawaliły się.

Trzęsienie ziemi w Albanii. Żałoba narodowa, ponad 600 rannych

Służby medyczne oszacowały, że jak dotąd w trzęsieniu ziemi ranne zostało około 650 osób. Z kolei albańska agencja prasowa ATA podaje, że spod gruzów udało się uratować 45 osób.

W związku z tymi tragicznymi wydarzeniami premier Albanii Edi Rama ogłosił, że środa 27 listopada będzie dniem żałoby narodowej. Wciąż trwają akcje ratunkowe oraz poszukiwawcze, sprawdzanie gruzów odbywa się w kilku miejscach kraju. Do Albanii wysyłana była pomoc i ekipy ratownicze z państw europejskich.

Ponieważ zniszczeniu uległy budynki mieszkalne, są miasta, jak np. Durres, gdzie rozstawiono namioty dla osób, które straciły dach nad głową, gdzie mogły względnie spokojnie spędzić noc z wtorku na środę.

Albańska agencja informacyjna ATA (Agjencia Telegrafike Shqiptare) co rusz publikuje nagrania m.in. właśnie z Durres, gdzie działania prowadzą ekipy złożone z ratowników z kilku państw.

Więcej o: