Albania: rośnie liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi na Bałkanach

Najsilniejsze od 30 lat trzęsienie ziemi nawiedziło we wtorek Albanię, a później Bośnię i Hercegowinę. Początkowo podawano, że zginęło co najmniej 14 osób, a około 600 zostało rannych. Kolejne doniesienia mówią, że jest więcej ofiar.

Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Albanii wzrosła do 16. Około 600 zostało rannych. Epicentrum trzęsienia o magnitudzie 6,4 znajdowało się 30 kilometrów na zachód od stolicy kraju, Tirany. Wstrząsy spowodowały zawalenie się licznych budynków, wielu ludzi zostało zasypanych gruzami. Ciągle trwa tam akcja ratownicza.

Rośnie liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Albanii

Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi w Albanii od 30 lat. Trzy godziny po pierwszym wstrząsie okolicę albańskiej stolicy nawiedził silny wstrząs wtórny. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych pośpieszyło z kondolencjami:

Składamy kondolencje rodzinom ofiar dzisiejszego trzęsienia ziemi w Albanii. Wszystkim rannym życzymy szybkiego powrotu do zdrowia. Mamy nadzieję, że przy wsparciu m. in. UE uda się sprawnie usunąć skutki kataklizmu i zapewnić właściwą pomoc poszkodowanym.

W sieci pojawiły się nagrania ukazujące, jak wyglądało trzęsienie z perspektywy mieszkańców:

Do Albanii wysłano służby ratownicze z kilku krajów, by pomóc w walce ze skutkami żywiołu. Pomoc zadeklarowały m.in. Niemcy, Macedonia Północna, Bułgaria, Rumunia czy Czarnogóra. Na miejscu wciąż  trwa akcja ratunkowa.

Z gruzów udało się do tej pory wydobyć 28 osób, które przeżyły wstrząsy. Poszukującym ofiar żołnierzom pomagają mieszkańcy miast. Tak wyglądały poszukiwania w miejscowości Thumane:

Tak wygląda ta miejscowość po trzęsieniu na zdjęciach z powietrza:

Trzęsienie nawiedziło Bośnię i Hercegowinę

Trzęsienie nawiedziło tego samego dnia również Bośnię i Hercegowinę, tam osiągnęło magnitudę 5,4. Epicentrum znajdowało się 77 kilometrów na południe od stolicy kraju, Sarajewa. Do tej pory nie ma informacji o ofiarach.

>>> Magnituda, skala Richtera - tak mierzy się siłę trzęsień ziemi

Zobacz wideo
Więcej o: