Korea Północna. Kim Dzong Un otoczony wianuszkiem żołnierek. Wódz przeprowadził inspekcję

Kim Dzong Un dokonał inspekcji w jednostce wojskowej na wyspie Czangrin w pobliżu mroskiej granicy z Koreą Południową. Nadzorował tam ćwiczenia artyleryjskie i sfotografował się z żeńską kompanią Koreańskiej Armii Ludowej.

Kim Dzong Un odwiedził kompanię kobiet pod dowództwem jednostki 5492 Koreańskiej Armii Ludowej, która stacjonuje na południowo-zachodnim wybrzeżu Korei Północnej. Przeprowadził także wojskową inspekcję. Wyspa Czangrin, na której odbyły się ostatnie ćwiczenia z udziałem przywódcy Korei Północnej, znajduje się na Morzu Żółtym, na północ od międzykoreańskiej granicy morskiej.

Kim Dzong Un dokonał inspekcji. Korea Południowa zaniepokojona ćwiczeniami

Fotografie z inspekcji na wyspie Czangrin opublikowała reżimowa agencja KCNA. Na jednym ze zdjęć widać Kim Dzong Una w otoczeniu rozemocjonowanych żołnierek. Agencja podała, że przywódca Korei Północnej osobiście wydał rozkaz otwarcia ognia artyleryjskiego, a umiejętności żołnierzy "zachwyciły najwyższego dowódcę" - relacjonuje portal "Military Times". Nie wiadomo jednak, kiedy zostały wykonane zdjęcia. Ministerstwo Zjednoczenia Seulu stwierdziło, że była to pierwsza znana podróż Kima do jednostki wojskowej na linii frontu od kwietnia ubiegłego roku, która odbyła się tuż przed rozpoczęciem jego dyplomatycznej współpracy z USA, mającej na celu denuklearyzację Korei.

>>> Fiasko szczytu USA-Korea Północna

Zobacz wideo

Otwarcie ognia z wyspy Czangrin zaniepokoiło władze Korei Południowej. Tamtejsze Ministerstwo Obrony wyraziło ubolewanie z powodu ostatnich ćwiczeń przeprowadzonych przez sąsiada z północy, twierdząc, że są one naruszeniem umowy zawartej między państwami w zeszłym roku. Ustalenia te miały doprowadzić do złagodzenia napięcia militarnego wzdłuż granicy.

Więcej o: