Argentyna. Dwóch księży i ogrodnik skazani za wykorzystywanie uczniów szkoły dla niesłyszących

Sąd w Argentynie skazał na wieloletnie kary więzienia dwóch księży i ogrodnika, którzy pracowali w katolickiej szkole dla niesłyszących w mieście Mendoza na zachodzie kraju. Akt oskarżenia obejmował 28 przypadków molestowania seksualnego oraz przekupywania osób niepełnoletnich. Księża otrzymali kary ponad 40 lat pozbawienia wolności.

Zarzuty wobec mężczyzn opierały się na zeznaniach ponad 20 uczniów Instytutu imienia Antonia Provolo dla Głuchych w Mendozie, założonego i prowadzonego przez Kościół rzymsko-katolicki. Księża Nicola Corradi i Horacio Corbacho zostali skazani na 42 i 45 lat więzienia, a ogrodnik Armando Gomez - na 18 lat. Wyrok jest prawomocny. Jego ogłaszanie było transmitowane w Internecie. W poniedziałek minęły 3 lata od ogłoszenia pierwszych zarzutów w tej sprawie.

Wstrząsające zeznania

Zeznania ofiar księży są wstrząsające. Prokurator prowadzący sprawę opowiedział agencji AP, że w ośrodku znajdowała się "niewielka kaplica z obrazem Maryi Dziewicy i kilkoma krzesłami". Dzieci chodziły się tam spowiadać i przyjmować komunię św. Tam też miało dojść do części przestępstw seksualnych.

Częściej jednak dochodziło do nich w damskiej toalecie. - Zawsze mówili o tym, jak o zabawie. "Zagrajmy" mówili. I zabierali nas do łazienki - opowiada jedna z ofiar. Inna kobieta opowiada, że widziała, jak jeden ksiądz gwałcił dziewczynkę, podczas gdy drugi zmuszał inną uczennicę do seksu oralnego.

>>> Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz wideo:

Zobacz wideo

Duchowni skutecznie uciekali przed karą

W ubiegłym tygodniu Argentyna wydała międzynarodowy nakaz aresztowania biskupa oskarżonego o nadużycia seksualne. 55-letni biskup Gustavo Zanchetta nie odpowiadał na telefony i e-maile prokuratury w mieście Salta, która prowadzi śledztwo w tej sprawie. Dwa lata temu biskup został mianowany asesorem Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej. W maju, w wywiadzie dla meksykańskiej stacji telewizyjnej Televisa, papież Franciszek ujawnił, że gdy pojawiły się oskarżenia wobec hierarchy, wezwał go na rozmowę do Watykanu, w czasie której ten się umiejętnie bronił. Kiedy jednak okazało się, że sprawa jest poważna, skłonił go do złożenia rezygnacji i skierował na testy psychologiczne do Hiszpanii, po których odbywał on comiesięczną dwudniową terapię psychologiczną - z tego powodu pozostał w Europie. W sprawie biskupa Zanchetty trwa proces w Kongregacji Nauki Wiary.

W 2017 r. w związku z tą sprawą zatrzymana została Kosaka Kumiko, 42-letnia zakonnica pochodząca z Japonii, która miała pomagać księżą pedofilom. 

Więcej o: