Papież Franciszek w Nagasaki. "Świat bez broni nuklearnej jest możliwy i konieczny"

Papież Franciszek z serca zniszczonego niegdyś przez bombę atomową Nagasaki zaapelował o całkowity zakaz wykorzystywania broni nuklearnej. Podczas pielgrzymki do Azji papież odwiedzi w niedzielę  dwa miasta zniszczone przez wybuch bomby jądrowej.

W strugach deszczu papież Franciszek wygłosił orędzie w Parku Pokoju w Nagasaki, który stanowi symbol pamięci o ofiarach jednej z najczarniejszych kart historii XX wieku. Franciszek przypomniał o cierpieniach tamtego czasu. "Zbombardowany krzyż i figura Matki Bożej, odkryte niedawno w katedrze w Nagasaki, przypominają nam po raz kolejny o niewypowiedzianych potwornościach, jakich na swym ciele doświadczyły ofiary i ich rodziny" - powiedział papież Franciszek. Zaapelował też o solidarność w budowie świata wolnego od broni jądrowej. "Będąc przekonanym, że świat bez broni nuklearnej jest możliwy i konieczny, proszę przywódców politycznych, aby nie zapominali, że nie obronią nas one przed zagrożeniami dla bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego naszych czasów" - podkreślił Franciszek.

W Nagasaki papież spotkał się też z rodziną Joego O’Donnella, który wykonał dziesiątki zdjęć dokumentujących sytuację po wybuchu bomby zrzuconej przez Amerykanów w sierpniu 1945 roku.

Więcej o: