Orban niezadowolony z wyboru Tuska na szefa EPL. "Zaczął się skręt grupy w lewo"

W piątek Viktor Orban poinformował, że możliwe jest wyjście z Europejskiej Partii Ludowej węgierskiego Fideszu. Wszystko przez to, że jego zdaniem partia za bardzo skręca "ku lewicy".
Zobacz wideo

Możliwość wystąpienia Fideszu z EPL Orban zapowiedział w rozmowie z Radiem Kossuth. Stwierdził, że zaczął się skręt grupy w lewo i jeśli nowemu kierownictwu nie uda się go zatrzymać, to będą musieli "zbudować nową wspólnotę polityczną".

Orban niezadowolony z wyboru Tuska na szefa EPL

W marcu EPL zawiesiła Fidesz w członkostwie. Przyczyną była kampania partii na Węgrzech, która negatywnie przedstawiła Jeana Claude-Junckera, szefa KE, oraz George'a Sorosa, amerykańskiego miliardera, jako tych, którzy chcą sprowadzać nielegalnych migrantów do Europy. W piątek Orban powiedział, że Fidesz utrzymuje swoje członkostwo w zawieszeniu do czasu wyklarowania się planów EPL. Według nieoficjalnych informacji decyzja o jego przyszłości w europejskiej wspólnocie ma zapaść na początku roku.

Partia Orbana nie została zaproszona na kongres EPL w Zagrzebiu. Donald Tusk, nowy szef grupy, odniósł się do niej, mówiąc, że "nie możemy oddać sfery bezpieczeństwa i porządku populistom, manipulatorom i autokratom".

Więcej o: