Syria. Rakiety uderzył w obóz uchodźców. Nawet kilkanaście ofiar, wśród nich dzieci

Płonące namioty i ciała zabitych dzieci - takie zdjęcia z północnej Syrii pojawiły się w środę wieczorem w mediach społecznościowych. Według niepotwierdzonych doniesień obóz uchodźców wewnętrznych trafiła rakieta lub rakiety. Zginąć mogło od kilku do kilkunastu osób.

Jak informują w mediach społecznościowych lokalni dziennikarze, w środę wieczorem pociski trafił w obóz uchodźców wewnętrznych w prowincji Idlib, blisko pogranicza Syrii i Turcji. To tereny kontrolowane przez zbrojną opozycję i radykalne milicje. Poza lokalną społecznością żyją tam setki tysięcy przesiedleńców z innych części Syrii. 

Syryjska Obrona Cywilna "Białe Hełmy" poinformowała na Twitterze, że w obóz uderzyła "rakieta z głowicą kasetową". Organizacja nie podała, ile dokładnie jest ofiar i rannych. Lokalni i zagraniczni dziennikarze piszą o liczbie od dziewięciu do kilkunastu ofiar, w tym dzieci. Na Twitterze zamieszczono liczne zdjęcia ciał dzieci oraz nagrania z akcji ratunkowej. Wśród ofiar są najprawdopodobniej uchodźcy, którzy uciekli z innych części kraju przed walkami.

Uwaga, drastyczne zdjęcia.

Na razie nie podano informacji o liczbie osób rannych. Na nagraniach widać, że spłonęła część namiotów w obozie. To dodatkowo utrudni życie mieszkającym tam Syryjczykom przed zimą. Pomimo raczej ciepłego klimatu w tym okresie temperatura spada do kilku stopni, a ulewy zamieniają obozowe drogi w błoto. 

Rakieta miała zostać wystrzelona z terytorium kontrolowanego przez reżim w Damaszku i wspierające go irańskie milicje. Idlib jest ostatnim dużym regionem Syrii, który pozostaje całkowicie pod kontrolą zbrojnej opozycji. Wojska Baszara Al-Asada już wcześniej podejmowały próby ataku na ten region, jednak na razie nie doszło do inwazji na pełną skalę. Organizacje międzynarodowe stale ostrzegają, że takie oblężenie regionu oznaczałoby katastrofę humanitarną i kryzys uchodźczy na wielką skalę. 

Polskie organizacje pomagają mieszkańcom Syrii i uchodźcom poza granicami kraju. Możesz wesprzeć działania Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej,Polskiej Akcji Humanitarnej oraz Polskiej Misji Medycznej przez strony organizacji. Zobacz, jak Polacy pomagają uchodźcom:

Zobacz wideo

Wojna w Syrii zbliża się do dziewięciu lat

Za kilka miesięcy minie dziewiąta rocznica wybuchu wojny w Syrii. Konflikt co jakiś czas nabiera nowej postaci, a już dawno przeistoczył się z wojny domowej w rozgrywkę obcych sił i mocarstw.

W ostatnich miesiącach Stany Zjednoczone wycofały się z niektórych terytoriów na północy Syrii, co zmieniło dynamikę sił w tym rejonie. Turcja dokonała inwazji na tamtejszych Kurdów, zaś ci o pomoc zwrócili się do reżimu w Damaszku i Rosji. 

Od początku wojny wg różnych szacunków zginęło 400 tys. do ponad pół miliona ludzi. Pięć milionów uciekło z kraju, a kolejne 7,6 tys. porzuciło domy i stało się uchodźcami wewnętrznymi. 

Więcej o: