Zabójstwo maltańskiej dziennikarki śledczej. Zatrzymano biznesmena podejrzanego o współudział

Yorgen Fenech, jeden z czołowych biznesmenów na Malcie, został zatrzymany w związku z dochodzeniem w sprawie zabójstwa znanej dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii - poinformował Reuters, powołując się na dwa źródła. Mężczyzna został zatrzymany po przejęciu przez policję jego luksusowego jachtu.

Zatrzymanie odbyło się dzień po zapowiedzi premiera Malty Josepha Muscata, że "chce ujawnić całą prawdę o morderstwie Galizii, nawet gdyby oznaczałoby to, że rząd będzie musiał podjąć trudne decyzje". Komentatorzy podejrzewają, że rozważa on ułaskawienie pośredników, jeśli pozwolą oni dotrzeć do organizatora całej akcji.

Jak podaje BBC, Fenech jest dyrektorem i współwłaścicielem grupy przedsiębiorstw, która wygrała państwowy przetarg w 2013 r. na budowę elektrowni gazowej oraz właścicielem zarejestrowanego w Dubaju przedsiębiorstwa 17 Black. Jest podejrzewany o współudział w organizacji zamachu.

Zamach bombowy na dziennikarkę śledczą

Daphne Galizia zginęła w październiku 2017 r. w pobliżu swojego domu. Wybuch rozerwał jej samochód i wyrzucił ciało na zewnątrz. 51-letnia kobieta była oceniana jako jedna z najbardziej wpływowych dziennikarek na Malcie. Opublikowała ponad 20 tysięcy artykułów potępiających nadużycia władzy i przypadki korupcji. Określana była jako "jednoosobowe Wikileaks", pisała m.in. o "Panama Papers".

Ujawniona przez nią afera w rządzie Josepha Muscata doprowadziła do przyspieszonych wyborów w czerwcu 2017 r. Zostały one jednak wygrane przez dotychczasową partię rządzącą, a Muscat pozostał premierem. Jednoznacznie potępił jednak zabójstwo dziennikarki. - Każdy wie, że pani Galizia krytykowała mnie zarówno politycznie, jak i osobiście. Ale nikt nie może w żaden sposób usprawiedliwiać tego barbarzyńskiego czynu - stwierdził i zapewnił, że władza odnajdzie odpowiedzialnych za zabójstwo. Inni maltańscy politycy pisali o "mrocznym momencie dla demokracji" kraju. Morderstwo potępili politycy europejscy, w tym szef Europarlamentu Antonio Tajani i wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

Więcej o: