USA zmienia stanowisko z 1978 r. ws. żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu: Nie są nielegalne

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo ogłosił w poniedziałek, że według amerykańskiej administracji utworzenie osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu "nie jest samo w sobie niezgodne z prawem międzynarodowym". Jednocześnie podkreślił, że osadnictwo nie sprzyja pokojowi izraelsko-palestyńskiemu.

Stany Zjednoczone zmieniają stanowisko dotyczące osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu. Jak podaje CNN, sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował, że "ustanowienie izraelskich osad cywilnych na Zachodnim Brzegu nie jest samo w sobie niezgodne z prawem międzynarodowym". Opinia ta została poprzedzona "uważnym przestudiowaniem wszystkich stron debaty prawnej".

Stany Zjednoczone zmieniają stanowisko ws. osiedli żydowskich

W 1978 r. Departament Stanu uznał utworzenie osad za nielegalne. Prezydent Ronald Reagan w 1981 r. przedstawił jednak odmienne stanowisko, do którego w tym roku przychyla się administracja obecnego prezydenta Donalda Trumpa.

Zobacz także: Czym jest Strefa Gazy?

Zobacz wideo

Pompeo podkreślił jednocześnie, że Stany Zjednoczone "nie wyrażają opinii na temat statusu prawnego jakiejkolwiek osady". Zaznaczył, że dalsza rozbudowa osad nie sprzyja pokojowi izraelsko-palestyńskiemu.

Osiedla żydowskie to społeczności, które powstały na zajętych przez Izrael po wojnie sześciodniowej terenach arabskich. Większość członków Organizacji Narodów Zjednoczonych uznaje je za nielegalne. Szacuje się, że liczba osadników na Zachodnim Brzegu wynosi ponad 600 tys. osób.

Więcej o: