Europejska Partia Ludowa wybiera nowe kierownictwo. Donald Tusk jedynym kandydatem na szefa

Donald Tusk będzie jedynym kandydatem na szefa Europejskiej Partii Ludowej - tak wynika z informacji zamieszczonych w poniedziałek przez EPL.

Były premier Donald Tusk przestanie być szefem Rady Europejskiej 1 grudnia tego roku. Ponieważ już zapowiedział, że nie będzie kandydował w wyborach prezydenckich w 2020 roku w Polsce, stało się jasne, że jego dalsza kariera polityczna prawdopodobnie będzie związana z Europejską Partią Ludową (EPL lub w wersji anglojęzycznej - EPP).

Już 18 października, a więc przed ogłoszeniem przez Tuska decyzji o niekandydowaniu w wyborach prezydenckich, Platforma Obywatelska oficjalnie zgłosiła byłego premiera na kandydata na szefa EPL.

Na dwa dni przed dwudniowym szczytem EPL w Zagrzebiu (20-21 listopada) na profilu Europejskiej Partii Ludowej na Twitterze opublikowano podsumowanie kandydatur na poszczególne stanowiska w partii. Minął już oficjalny termin na zgłaszanie kandydatów, dlatego partia mogła upublicznić wszystkich zainteresowanych stanowiskami.

Donald Tusk jedynym kandydatem na szefa EPL

Z grafiki wynika, że Donald Tusk jest jedynym kandydatem na przewodniczącego EPL. Podobnie jest w przypadku kandydata na skarbnika EPL - o to stanowisko stara się wyłącznie Christian Schmidt z niemieckiego CSU.

Natomiast aż dwunastu polityków ubiega się o stanowisko wiceprzewodniczących EPL, choć taką funkcję może piastować domyślnie dziesięć osób.

Więcej o: