Kim Dzong Un osobiście nadzoruje ćwiczenia wojskowe. Zarządził "symulowanie warunków wojennych"

Armia Korei Północnej od trzech dni prowadzi ćwiczenia wojskowe, które osobiście nadzoruje Kim Dzong Un. Reżim zdecydował się na ten krok pomimo tego, że wcześniej USA i Korea Płd. wycofały się ze wspólnych manewrów.

Media w Korei Północnej poinformowały w poniedziałek, że drugi dzień z rzędu Kim Dzong Un osobiście nadzoruje ćwiczenia lotnicze. Oficjalna gazeta Partii Pracy Korei "Rodong Sinmun" opublikowała zdjęcie uśmiechniętego przywódcy wśród pilotów.

Impas w stosunkach Korei Płn. z USA

Jak podaje północnokoreańska agencja KCNA Kim Dzong Un powiedział, że "konieczne jest przeprowadzenie ćwiczeń bez uprzedzenia kogokolwiek, w warunkach symulowanej wojny" w celu "poprawy gotowości" północnokoreańskiej armii.

W niedziele Stany Zjednoczone i Korea Południowa ogłosił, że odkładają zaplanowane wcześniej ćwiczenia lotnicze. Amerykański sekretarz obrony Mark Esper podkreślił, że jest to akt "dobrej woli", który ma pomóc w negocjacjach pokojowych z Koreą Północną.

W ostatnich miesiącach Korea Północna przeprowadziła serię testów rakietowych, w tym próbę pocisku wystrzelonego na morzu.

Negocjacje rozbrojeniowe Korei Północnej i Stanów Zjednoczonych znalazły się w impasie po fiasku tegorocznego szczytu przywódców obu państw w stolicy Wietnamu, Hanoi. Korea Północna miała zażądać wówczas natychmiastowego zniesienia sankcji. Stany Zjednoczone uzależniają tę decyzję od zakończenia procesu całkowitej i nieodwracalnej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Zobacz wideo