Kim Dzong Un osobicie nadzoruje wiczenia wojskowe. Zarzdzi "symulowanie warunkw wojennych"

Armia Korei Pnocnej od trzech dni prowadzi wiczenia wojskowe, ktre osobicie nadzoruje Kim Dzong Un. Reim zdecydowa si na ten krok pomimo tego, e wczeniej USA i Korea Pd. wycofay si ze wsplnych manewrw.

Media w Korei Pnocnej poinformowały w poniedziałek, że drugi dzień z rzdu Kim Dzong Un osobiście nadzoruje ćwiczenia lotnicze. Oficjalna gazeta Partii Pracy Korei "Rodong Sinmun" opublikowała zdjęcie uśmiechniętego przywódcy wśród pilotów.

Impas w stosunkach Korei Płn. z USA

Jak podaje północnokoreańska agencja KCNA Kim Dzong Un powiedział, że "konieczne jest przeprowadzenie ćwiczeń bez uprzedzenia kogokolwiek, w warunkach symulowanej wojny" w celu "poprawy gotowości" północnokoreańskiej armii.

W niedziele Stany Zjednoczone i Korea Południowa ogłosił, że odkładają zaplanowane wcześniej ćwiczenia lotnicze. Amerykański sekretarz obrony Mark Esper podkreślił, że jest to akt "dobrej woli", który ma pomóc w negocjacjach pokojowych z Koreą Północną.

W ostatnich miesiącach Korea Północna przeprowadziła serię testów rakietowych, w tym próbę pocisku wystrzelonego na morzu.

Negocjacje rozbrojeniowe Korei Północnej i Stanów Zjednoczonych znalazły się w impasie po fiasku tegorocznego szczytu przywódców obu państw w stolicy Wietnamu, Hanoi. Korea Północna miała zażądać wówczas natychmiastowego zniesienia sankcji. Stany Zjednoczone uzależniają tę decyzję od zakończenia procesu całkowitej i nieodwracalnej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Zobacz wideo