Niemcy. Dom aukcyjny sprzedaje nazistowskie pamiątki, w tym cylinder Adolfa Hitlera. Żydzi protestują

Niemiecki dom aukcyjny Hermann Historica organizuje aukcję, na której będzie można kupić przedmioty należące niegdyś do prominentnych nazistów. Pod młotek trafią m.in. cylinder Adolfa Hitlera i suknia koktajlowa Evy Braun. Organizacje żydowskie apelują o odwołanie aukcji.

Aukcja, podczas której licytowane będą przedmioty należące do nazistów takich jak Adolf Hitler, Hermann Göring czy Joseph Goebbels, odbędzie się w środę 20 listopada w domu aukcyjnym Hermann Historica w Monachium. Wydarzenie to wzbudza sprzeciw środowisk żydowskich. 

Kontrowersyjna aukcja w Niemczech. Czy pamiątki z III Rzeszy mogą trafić w ręce neonazistów?

Rabin Menachem Margolin, przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Żydowskiego, napisał do domu aukcyjnego z prośbą o wycofanie przedmiotów ze sprzedaży.

"Uważamy, że sprzedaż takich pamiątek ma niewielką wartość historyczną. Zamiast tego będą one kupowane przez tych, którzy wychwalają i usiłują usprawiedliwić działania największego zła, jakie dotknęło Europę. Dlatego handel takimi przedmiotami po prostu nie powinien mieć miejsca" - napisał Menachem Margolin w liście cytowanym przez RTL Today. Duchowny dodał, że aukcja nie jest nielegalna, ale zła. 

>>> Obozy zagłady. Miejsca kaźni, o których nie powinniśmy zapominać

Zobacz wideo

Bernhard Pacher, dyrektor Hermann Historica, odpiera te zarzuty, tłumacząc, że osoby, które kupują przedmioty należące niegdyś do nazistów, podchodzą do nich z "poważnym historycznym zainteresowaniem". - Zdecydowanie największa część klientów, którzy robią u nas zakupy, to muzea, kolekcje państwowe i prywatni kolekcjonerzy, którzy są bardzo skrupulatni w tym temacie - skomentował sprawę w rozmowie z portalem welt.de

Hermann Historica zapewnia, że dba o to, aby przedmioty wystawiane na aukcjach nie dostały się w niepowołane ręce. Żeby zobaczyć 147 przedmiotów, które trafią na aukcję, a które należały niegdyś do nazistów, trzeba zarejestrować się na stronie internetowej domu aukcyjnego. Licytować będą mogły także tylko te osoby, które dokonają rejestracji.

Podczas licytacji będzie można nabyć m.in. cylinder Adolfa Hitlera, suknię jego żony Evy Braun, luksusowe wydanie "Mein Kampf" należące do Hermanna Göringa, jego etui na cygara, czy okulary przeciwsłoneczne, które nosili oskarżeni podczas procesów norymberskich, aby uniknąć oślepienia blaskiem reflektorów. To nie pierwsza taka licytacja w domu aukcyjnym Hermann Historica. W 2016 roku sprzedano tam kurtkę wojskową Adolfa Hitlera. Nabywca zapłacił za nią 275 tys. euro (prawie 1,2 mln złotych).

Więcej o: