Rosja zwróci Ukrainie trzy okręty zajęte w Cieśninie Kerczeńskiej. Czekają już w umówionym miejscu

Rosja zwróci w poniedziałek Ukrainie trzy zajęte przez nią okręty. Jednostki przetransportowano już do miejsca uzgodnionego z Kijowem - poinformowały rosyjskie media, powołując się na straż przybrzeżną na Krymie. Dwa opancerzone kutry i holownik trafiły w ręce Rosji w listopadzie ubiegłego roku. Ukraina nazwała wówczas ich zajęcie "aktem agresji".

W listopadzie 2018 roku w Cieśninie Kerczeńskiej, oddzielającej Morze Czarne od Morza Azowskiego, rosyjskie siły specjalne ostrzelały, a następnie przejęły trzy ukraińskie okręty należące do marynarki wojennej. Były to dwa opancerzone kutry i holownik. Strona ukraińska informowała o trzech rannych żołnierzach.

Rosja zwróci Ukrainie trzy okręty zajęte w Cieśninie Kerczeńskiej

Rosja zatrzymała wtedy 24 członków załóg ukraińskich okrętów, których ostatecznie zwolniła we wrześniu w ramach wymiany więźniów.

 

Władze ukraińskie nazwały te wydarzenia "aktem agresji Rosji". Rosjanie utrzymywali natomiast, że ukraińskie okręty wtargnęły na obce wody terytorialne, łamiąc przy tym konwencje ONZ. Incydent nazywali "ukraińską prowokacją".

Zobacz także: Nie wjedziesz tu bez pozwolenia. Zamknięte miasta w Rosji

Zobacz wideo

Niemal po roku od tych wydarzeń okręty mają wrócić do Ukrainy. Reporter agencji Reuters widział trzy jednostki holowane przez Cieśninę Kerczeńską w stronę Morza Czarnego, gdzie prawdopodobnie zostaną przekazane Ukrainie.

Krymska straż przybrzeżna poinformowała, że miejsce przekazania okrętów zostało wcześniej ustalone ze stroną ukraińską. Jak podają rosyjskie media, okręty nie będą zawierać amunicji i dokumentów.

Więcej o: