Impeachment w USA. Donald Trump ujawni treść rozmowy z Wołodymyrem Zełenskim. Ale nie tej, o którą chodzi

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że opublikuje stenogram swojej pierwszej rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Odbyła się ona w kwietniu tego roku. W procedurze impeachmentu kluczowa jest jednak rozmowa z lipca.

"Aby pozostać najbardziej transparentnym prezydentem w historii, w tym tygodniu ujawnię stenogram pierwszej, a to znaczy najważniejszej, rozmowy telefonicznej z prezydentem Ukrainy. Jestem pewien, że uznacie to za kuszące!" - napisał na Twitterze Donald Trump.

Chodzi o rozmowę z kwietnia tego roku, podczas której prezydent USA Donald Trump gratulował Wołodymyrowi Zełenskiemu objęcia urzędu prezydenta Ukrainy. Powodem wszczęcia procedury impeachmentu wobec Donalda Trumpa jest jednak druga rozmowa telefoniczna prezydenta USA z Wołodymyrem Zełenskim, która odbyła się w lipcu.

>>> Joe Biden o Trumpie: "Myśli, że ma nieograniczoną władzę"

Zobacz wideo

Impeachment Donalda Trumpa

Przypomnijmy, że zdaniem Demokratów Donald Trump nadużył swojej władzy i domagał się w rozmowie z prezydentem Ukrainy, aby wszczął śledztwo w sprawie Huntera Bidena, syna byłego wiceprezydenta USA Joe Bidena, który może być rywalem Trumpa w nadchodzących wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Mówi się, że prezydent USA miał uzależniać wznowienie amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy od przeprowadzenia wspomnianego dochodzenia. To z kolei miałoby mu pomóc w znalezieniu "haków" na swojego politycznego oponenta. Donald Trump odrzuca te oskarżenia, mówiąc, że zdominowana przed Demokratów Izba Reprezentantów chce urządzać "polowanie na czarownice".

Więcej o: