Turcja odeśle zagranicznych bojowników ISIS do Europy. "Zaczynamy od poniedziałku"

Turcja zapowiedziała, że "dotrzyma obietnicy" i od poniedziałku zacznie wysyłać zagranicznych bojowników Państwa Islamskiego z powrotem do ich krajów ojczystych. Jak podkreślił szef tureckiego resortu spraw wewnętrznych, Turcja zrobi to "bez względu na to, czy są oni tam mile widziani, czy nie".

Podczas działań wojennych w północnej Syrii Turcja przejęła wielu byłych bojowników tzw. Państwa Islamskiego pochodzących z Europy, którzy dotychczas byli przetrzymywani w więzieniach kontrolowanych przez Kurdów. W piątek minister spraw wewnętrznych Suleyman Soylu zadeklarował, że od poniedziałku zaczną się deportacje tych osób do ich państw ojczystych.

Zobacz wideo

Repatriacja bojowników ISIS

Turcja od dawna krytykuje swoich europejskich sojuszników za odmowę przyjęcia bojowników Państwa Islamskiego, którzy są obywatelami państw europejskich i zapowiada, że odeśle ich z powrotem, nawet jeśli ich obywatelstwo zostanie cofnięte. - Mówimy do was: od poniedziałku zaczynamy repatriacje tych ludzi - oświadczył w piątek Soylu.

Jak podaje portal EuronewsFrancja, Wielka Brytania i Belgia stały na stanowisku, że pochodzący z UE bojownicy ISIS powinni stanąć przed wymiarem sprawiedliwości w Syrii i Iraku, ponieważ to w tych krajach dopuścili się zbrodni i przestępstw. Ponadto Wielka Brytania pozbawiła dziesiątki byłych bojowników obywatelstwa.

Chcesz wiedzieć więcej?

Więcej o: