Trump "bardzo chciałby się pojawić" na Dniu Zwycięstwa w Moskwie. Za rok 75. rocznica końca II WŚ

Niewykluczone, że Donald Trump wyruszy do Moskwy na 75. rocznicę końca II wojny światowej. Prezydent USA przekazał, że może mieć problemy z dotarciem ze względu na polityczne wydarzenia w ramach kampanii, jednak "bardzo chciałby się tam pojawić".
Zobacz wideo

Dziennikarze, którzy spotkali się z Donaldem Trumpem, dopytywali o to, czy prezydent USA wybierze się do Rosji w przyszłym roku. Chodzi o obchody Dnia Zwycięstwa, które przypadają na 9 maja, organizowana jest wówczas na Placu Czerwonym w Moskwie defilada rosyjskich wojsk. 9 maja 2020 roku będzie obchodzona 75. rocznica końca II WŚ.

Zostałem zaproszony, myślę o tym

- mówił Trump, a jego odpowiedź zarejestrowały m.in. kamery ABC News. Prezydent USA wskazał jednocześnie, że majowe uroczystości w Moskwie przypadają na "środek kampanii" w wyborach prezydenckich.

Prezydent Putin mnie zaprosił. To spora sprawa, świętowanie końca wojny (II wojny światowej - red.) etc. Doceniam to zaproszenie, odbywa się jednak w środku politycznego sezonu, więc zobaczę, czy uda mi się dotrzeć. Ale bardzo chciałbym się tam pojawić, jeśli będę mógł

- powiedział prezydent USA.

Dzień Zwycięstwa był w przeszłości obchodzony 8 lub 9 maja w wielu krajach ZSRR, podczas niego świętowano koniec II wojny światowej. Obecnie obchodzi się go 9 maja w Federacji Rosyjskiej, ale też na Ukrainie i kilku krajach dawnego ZSRR.

Z kolei 8 maja Dzień Zwycięstwa obchodzi się w Polsce, Wielkiej Brytanii czy Francji.

Więcej o: