Iran: Silne trzęsienie ziemi i pięć wstrząsów wtórnych. Są ofiary

Liczba ofiar, które zginęły w wyniku piątkowego trzęsienia ziemi w Iranie, wzrosła do pięciu osób. Do trzęsienia o magnitudzie 5,9 doszło w północno-zachodniej części kraju, w pobliżu miejscowości Hastrud.
Zobacz wideo

Pięć ofiar śmiertelnych i 120 osób rannych to dotychczasowy bilans silnego trzęsienia ziemi, do którego doszło w piątek 8 listopada o godzinie 2:30 rano. Jak podaje "The Guardian" według danych Instytutu Badań Geologicznych Stanów Zjednoczonych najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 5,9. Później nastąpiło pięć wstrząsów wtórnych.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,9 w Iranie. Rannych zostało 120 osób

Trzęsienie ziemi miało miejsce około 60 kilometrów od miasta Hastrud, znajdującego się w prowincji Azerbejdżan Wschodni w północno-zachodniej części Iranu. Irańskie Centrum Sejsmologiczne oceniło je jako umiarkowane. Głębokość zjawiska szacowana jest na 8 kilometrów.

Gubernator prowincji Mohammad-Reza Pourmohammadi poinformował, że zniszczonych zostało co najmniej 30 domów. Akcje ratunkowe prowadzone są w 41 wioskach, ale największe szkody skoncentrowane są na dwóch obszarach.

Iran położony jest w miejscu styku dwóch wielkich płyt tektonicznych, co wiąże się z dużą aktywnością sejsmiczną w tym regionie. W ostatnich dziesięcioleciach w kraju tym odnotowano wiele poważnych trzęsień ziemi. Jedno z najbardziej tragicznych miało miejsce w 2003 roku w mieście Bam. W jego wyniku zginęło ponad 31 tysięcy osób. W 1990 roku trzęsienie o magnitudzie 7,4 zabiło z kolei aż 40 tysięcy osób, raniło 30 tysięcy osób, a ponad pół miliona pozostawiło bez dachu nad głową.

Więcej o: