Rosja: poborowy Ramił Szamsutdinow zabił ośmiu żołnierzy, bo powiedzieli, że go zgwałcą

Ramił Szamsutdinow zabił ośmiu żołnierzy, aby uniknąć gwałtu - wynika z jego zeznań. Poborowy zastrzelił swoich kolegów w bazie wojskowej na Syberii pod koniec października.

25 października w mieście Gornyj w Kraju Zabajkalskim rosyjski poborowy Ramił Szamsutdinow zastrzelił 6 żołnierzy i 2 oficerów, raniąc przy tym kolejne dwie osoby. Rosyjskie media opublikowały fragmenty jego zeznań, z których wynika, że zabijając osiem osób, próbował obronić się przed gwałtem.

- Tego dnia zapowiedzieli, że mnie poniżą. Ostrzegli, że zgwałcą. Porucznik powiedział mi tego dnia, że stanie się to podczas warty. Wiedziałem, że wszyscy młodzi żołnierze zostali już poniżeni. I tego wieczoru była moja kolej. Nie miałem do kogo pójść, bo oficerowie sami mnie bili. Nie wiedziałem, co mam robić, uciekać nie mogłem, bo wszystko było zamknięte - cytuje poborowego kanał Baza w komunikatorze Telegram.

>>> Andrzej Smirnow o węglu sprowadzanym z Rosji: „Błaszczak ma rację, pomagamy zdobywać pieniądze na zbrojenia”

Zobacz wideo

Szamsutdinow chciał bronić się przed falą? Jednym z zabitych jest żołnierz, który znęcał się nad podwładnymi

Komisja śledcza, która bada sprawę Ramiła Szamsutdinowa stwierdziła, że był on skonfliktowany z jednym z oficerów, ale nie potwierdziła, że inni żołnierze stosowali wobec niego przemoc. Jak informuje belsat.eu, komisja rosyjskiego Ministerstwa Obrony stwierdziła, że żołnierze tej jednostki nie byli prześladowani. Szamsutdinow uznał jednak, że zabójstwo było dla niego jedyną możliwością ucieczki przed tzw. falą.

O tym, że w jednostce, w której służył Szamsutdinow, dochodziło wcześniej do przemocy i upokarzania poborowych, mówił w rozmowie z portalem 72.ru żołnierz, który służył tam kilka lat wcześniej. Mężczyzna potwierdził, że jednym z zabitych przez Szamsutdinowa żołnierzy był starszy sierżant, który przez lata bił żołnierzy i domagał się od nich, by za swoje pieniądze robili mu zakupy.

Ramił Szamsutdinow ma 20 lat. Do wojska wstąpił dobrowolnie kilka miesięcy przed zabójstwem ośmiu żołnierzy. Grozi mu kara dożywotniego pozbawienia wolności. 

Więcej o: