Zatoka Gwinejska: Piraci porwali dziewięciu członków załogi MV Bonita

Piraci porwali dziewięciu członków załogi statku towarowego MV Bonita. Do zdarzenia doszło w sobotę rano, gdy maszyna czekała na rozładunek. O sprawie poinformowało norweskie przedsiębiorstwo żeglugowe J.J. Ugland, które jest właścicielem statku.

Do zdarzenia doszło w Zatoce Gwinejskiej u wybrzeży Beninu w Afryce Zachodniej. CNN relacjonuje, że w sobotę 2 listopada piraci weszli na pokład statku MV Bonita, gdy ten był zakotwiczony w porcie w mieście Kotonu i czekał na rozładunek gipsu, który transportował. Z medialnych doniesień wynika, że porwane osoby to Filipińczycy. 

Zatoka Gwinejska. Piraci porwali dziewięć osób. J.J. Ugland poinformował ich rodziny

Piraci porwali dziewięciu spośród 19 członków załogi. Osoby znajdujące się na statku, które nie zostały porwane, skontaktowały się z lokalnymi władzami i poinformowały o zdarzeniu. Zespół reagowania kryzysowego firmy J.J. Ugland, do którego należy statek MV Bonita, współpracuje z lokalnymi władzami.

"Skontaktowano się z rodzinami członków załogi, będą oni na bieżąco informowani. W trosce o dobre samopoczucie członków załogi firma J.J. Ugland nie będzie komentowała  zaistniałej sytuacji" - czytamy w oświadczeniu norweskiego przedsiębiorstwa

>>> Statki to najwięksi truciciele na świecie

Zobacz wideo

Zatoka Gwinejska "hotspotem światowego piractwa"

Do porwania doszło w Zatoce Gwinejskiej. Raport opublikowany w lipcu przez Międzynarodowe Biuro Żeglugowego (IMB) wskazuje, że miejsce to jest "hotspotem światowego piractwa", a "morza w Afryce Zachodniej pozostają najbardziej niebezpiecznymi wodami na świecie". W pierwszym półroczu 2019 roku 73 proc. wszystkich porwań na morzu i 92 proc. aktów wzięcia zakładników miało miejsce właśnie na wodach Zatoki Gwinejskiej - w pobliżu wybrzeża Beninu, Gwinei, Kamerunu, Nigerii i Togo. W 78 incydentach w okresie styczeń-czerwiec 2019 piraci zabili jedną osobę, wzięli 38 członków załogi jako zakładników i porwali kolejnych 37 w celu okupu.

Więcej o: