Izrael: sąd nakazał matce zaszczepić swoje dzieci. "Mogą stanowić zagrożenie dla innych ludzi"

Sąd rodzinny w Tel Awiwie nakazał kobiecie, która sprzeciwiała się zaszczepieniu dwójki swoich dzieci, wykonanie obowiązkowych szczepień w ciągu najbliższych 14 dni. Wyrok został wydany po tym, jak pozew złożył ojciec dzieci.
Zobacz wideo

- Chociaż mam wrażenie, że pozwana działała zgodnie ze swoich światopoglądem na rzecz dzieci, to argumenty, które przedstawiła przeciwko szczepieniu, były ogólne, niejasne i niepoparte dowodami - napisał w swoim wyroku sędzia Vared Shavit Finkelstein. Izraelski sędzia wspomniał również o tym, że nieszczepione dzieci mogą stanowić zagrożenie dla innych osób w swoim otoczeniu. 

Sąd w Izraelu nakazał matce zaszczepić dwójkę swoich dzieci. Pozew w tej sprawie złożył ich ojciec

Jak podaje portal haaretz.com, rodzice nigdy nie zawarli związku małżeńskiego, a w przeszłości dodatkowo w ich sprawie toczyły się postępowania prawne dotyczące opieki i wysokości alimentów na dzieci. Dzieci mają obecnie 4 i 7 lat i nigdy nie były szczepione przeciwko odrze i innym chorobom. Podczas ostatniej rozprawy osiągnięto porozumienie między rodzicami. Matka zobowiązała się do zapewniania swoim dzieciom wszystkich wymaganych badań lekarskich oraz szczepień zalecanych przez Ministerstwo Zdrowia.

W pozwie ojciec dzieci argumentował, że brak szczepień stanowi zagrożenie dla nich i innych osób. Dodatkowo rodzic wskazywał, że matka nie ma żadnej dokumentacji medycznej potwierdzającej, że dzieci są uczulone na jakikolwiek składniki szczepionek, a ponadto kobieta kieruje się "mesjanistyczną" ideologią, przez którą działa nieodpowiedzialnie. Matka dzieci powołała się na list lekarza, który sierdził, że w przypadku dziewczynki istnieje ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji, które przewyższają zalety szczepienia. W przypadku chłopca, brak szczepień miał być spowodowany problemami z nerkami, w wyniku czego szczepienia powinny zostać opóźnione. Kobieta nie przedstawiła jednak żadnych dodatkowych dokumentów i opinii lekarskich w tej sprawie, dlatego sąd nakazał jej wykonanie wszystkich niezbędnych szczepień.

Więcej o: