Rekordowa liczba turystów w Czarnobylu. To efekt serialu. Dużą część zwiedzających stanowią Polacy

Od początku roku rekordowa liczna turystów odwiedziła zonę czarnobylską, czyli zamkniętą strefę wokół elektrowni w Czarnobylu na Ukrainie. Sporą część odwiedzających stanowią Polacy. Państwowa agencja zarządzająca strefą wzrost zainteresowania Czarnobylem wiąże z popularnością jednego z seriali telewizyjnych opowiadających o katastrofie atomowej sprzed ponad 30 lat.

Jak poinformowała ukraińska Państwowa Agencja Zarządzania Strefą Wykluczenia - tereny wokół czarnobylskiej elektrowni od początku roku odwiedziło 107 tysięcy turystów. To niemal dwa razy więcej niż rok temu.

Wzmożenie zainteresowania państwowa agencja wiąże z tegoroczną premierą popularnego serialu "Czarnobyl" w telewizji HBO. Ponadto w tym roku uproszczono procedurę wjazdu do strefy czarnobylskiej. 80 proc. odwiedzających Czarnobyl to turyści zagraniczni. Na pierwszym miejscu znajdują się Brytyjczycy, a na drugim Polacy. W ciągu ostatnich 10 miesięcy zonę czarnobylską odwiedziło ponad 9 tysięcy naszych rodaków.

Czarnobylską strefę wykluczenia można zwiedzać z przewodnikiem. Popularnym miejscem wycieczek jest m.in. położone przy elektrowni opuszczone miasto Prypeć, którego wszystkich mieszkańców ewakuowano po katastrofie w 1986 roku.

>>> Zobacz zwiastun serialu "Czarnobyl", który przyciągnął turystów do Zony:

Zobacz wideo
Więcej o: