Raport Human Rights Watch: Afgańskie wojska dopuściły się zbrodni wojennych. W tle operacje CIA

Afgańskie siły uderzeniowe dopuściły się nadużyć równoznacznych ze "zbrodniami wojennymi" - wynika z raportu Human Rights Watch. Tamtejsi żołnierze mieli np. dokonoywać zbiorowych egzekucji, porwań i ataków na placówki służby zdrowia. W raporcie opisano także operacje wspieracjące, jakie w Afganistanie prowadzi amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA).
Zobacz wideo

Raport Human Rights Watch został opublikowany po przerwaniu rozmów pokojowych pomiędzy USA i talibami w wrześniu. Już wcześniej New York Times oraz ONZ informowały o nadużyciach afgańskich sił uderzeniowych.

CIA prowadzi w Afganistanie operacje antyterrorystyczne

HRW dokumentuje 14 przypadków nadużyć, które miały miejsce pomiędzy 2017 a 2019 rokiem. Według ustaleń organizacji, afgańscy żołnierze bez wcześniejszego uprzedzenia porywali ludność cywilną, jak również medyków podejrzewanych o pomoc talibom, i dokonywali na nich zbiorowych egzekucji. Raport potwierdza, że część z tych osób została zabita z powodu "błędów w identyfikacji, słabości wywiadu lub w wyniku lokalnych konfliktów politycznych".

Według opracowania, od 2001 r. CIA prowadzi w Afganistanie operacje antyterrorystyczne niezależne od amerykańskiego wojska. Agencja rekrutuje, zbroi, szkoli i rozmieszcza grupy paramilitarne. Jeden z dyplomantów w raporcie określa je jako "szwadrony śmierci ”.

HRW wezwała afgański rząd do natychmiastowego rozwiązania wszystkich prorządowych sił paramilitarnych, zbadania przedstawionych w raporcie zarzutów, zakończenia ataków na placówki medyczne i zapewnienia odszkodowania ofiarom cywilnym.

Więcej o: