Japonia. Pożar zniszczył 600-letni zamek Shuri na Okinawie. Jest wpisany na listę UNESCO

Japonia. 600-letni drewniany zamek Shuri na japońskiej wyspie Okinawa został zniszczony w wyniku pożaru, który wybuchł w czwartek. Ogień pojawił się w głównej świątyni, a później rozprzestrzenił się na pozostałe budynki znajdujące się w kompleksie zamkowym.
Zobacz wideo

Jak podaje "The Guardian", w czwartek 31 października około godziny 2:30 pracownik firmy ochroniarskiej zgłosił pojawienie się ognia w zamku Shuri. Rzecznik policji prefektury Okinawa Ryo Kochi, potwierdził, że pożar zaczął się od głównej świątyni i szybko rozprzestrzenił się na pozostałe budynki.

Japonia. Wpisany na listę UNESCO 600-letni zamek został doszczętnie zniszczony w pożarze 

Według dotychczasowych ustaleń żadna z osób nie została poszkodowana, chociaż okoliczni mieszkańcy zostali ewakuowani z okolic kompleksu. Dogaszanie pożaru zajęło strażakom kilka godzin. W jego wyniku spłonęła główna świątynia Seiden i świątynia północna Hokuden, a znajdujące się w nim posągi zostały osmalone. Na razie nie wiadomo, co przyczyniło się do wybuchu pożaru. Strażacy są jednak zdania, że systemy przeciwpożarowe w zamku nie odpowiadały wymogom - z tego powodu straty są tak duże.

Zamek Shuri jest budynkiem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jego budowa rozpoczęła się w 1429 roku, jednak prace nad całym kompleksem zakończone zostały dopiero w 1800 roku. Wtedy też niezależne od Japonii Królestwo Ryukyu zostało przyłączone do Tokio. Jako siedziba cesarskiej armii zamek Shuri był ciągle ostrzeliwany przez wojska amerykańskie, które okupowały wyspę do 1972 roku. Podczas bitwy o Okinawę zamek został prawie całkowicie zniszczony. Po tym czasie został odrestaurowany i ponownie otwarty w 1992 roku, gdzie pełnił funkcję parku narodowego. 

W przeciwieństwie do innych japońskich zamków, Shuri był pod dużym wpływem chińskiej architektury, o czym świadczą między innymi dekoracje oraz konstrukcja budynku. Seiden, który spłonął w pożarze nazywany był także Pałacem Państwowym, w którym znajdowały się sala tronowa, miejsce ceremonialne oraz królewskie pokoje. Budynek ten został już czterokrotnie spalony i odbudowany - ostatnie takie zdarzenie miało miejsce w 1992 roku. Hokuden z kolei pierwotnie używany był w celach administracyjnych oraz pełnił funkcję centrum sądowego.

Więcej o: