Watykan. Kardynał Parolin: Sprawa zakupu nieruchomości za około 200 mln dolarów jest "nieprzejrzysta"

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin powiedział, że transakcja zakupu nieruchomości w Londynie, którą Watykan nabył za około 200 milionów dolarów, była "nieprzejrzysta" i należy "rzucić na nią światło".

Wtorkowy komentarz kardynała Pietro Parolina był pierwszą wypowiedzią najwyższego watykańskiego urzędnika dotyczącą skandalu, który wyszedł na jaw miesiąc temu.

Watykan wydał ponad 200 milionów dolarów na budynek w Londynie. Został przeznaczony na apartamenty

Przypomnijmy, że 1 października watykańska policja dokonała nalotu na Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej (którym kieruje kardynał Parolin) oraz watykański Urząd Informacji Finansowej (AIF). Kontrola policji miała związek z nagłośnioną przez media sprawą, dotyczącą zakupu kamienicy w Londynie. Watykan miał kupić część udziałów w nieruchomości w 2014 roku, płacąc za nie ok. 200 milionów dolarów. W 2018 roku Sekretariat Stanu wykupił resztę pakietu i stał się bezpośrednim właścicielem kamienicy. Budynek ten miał zostać przekształcony na luksusowe apartamenty - informuje Reuters.

Po nalocie policji, Watykan zawiesił w obowiązkach pięciu pracowników kurii. Dwa tygodnie później Domenico Giani, wieloletni szef Żandarmerii Watykańskiej i osobisty ochroniarz papieża Franciszka, zrezygnował ze swojej posady, w związku z wyciekiem do mediów danych osób związanych z zakupem londyńskiej kamienicy. 

Watykan kupił kamienicę w Londynie. Część kosztów pokryto ze świętopietrza

Skandal wokół zakupu nieruchomości w Londynie narasta. Dokumenty związane z tą sprawą, które wyciekły do mediów, publikuje tygodnik "L’Espresso". Wynika z nich, że przynajmniej część pieniędzy wykorzystanych na zakup kamienicy w Londynie pochodziła z świętopietrza, czyli datków przeznaczonych m.in. na dobroczynną działalność papieża.

- Pracujemy nad wyjaśnieniem wszystkiego. Ta transakcja była raczej nieprzejrzysta i teraz staramy się ją wyjaśnić - powiedział we wtorek kardynał Pietro Parolin.

Watykański urzędnik zasugerował, że zakup budynku w Londynie był jednorazowym przypadkiem. Zaznaczył także, że wierzy w to, że świętopietrze jest "dobrze zarządzane". 

Komentując doniesienia o wykorzystaniu świętopietrza do zakupu nieruchomości, kardynał Angelo Becciu powiedział, że nieprawdziwe są zarzuty, jakoby "majstrował przy pieniądzach dla ubogich".

- W Sekretariacie Stanu mieliśmy fundusz nazwany "pieniądze dla ubogich", bo dla nich były przeznaczone. Jeśli natomiast za pieniądze dla ubogich uważa się świętopietrze, to musimy wyjaśnić: świętopietrze nie jest tylko na działalność dobroczynną papieża, ale także na wsparcie jego posługi duszpasterskiej" - powiedział prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w rozmowie z agencją ANSA

Więcej o: