USA: Ogromne poary w Kaliforni wywoaa ga rzucona na przewody linii elektrycznej

Przyczyn szalejcych w Kaliforni poarw, ktre strawiy ju 12 tysicy hektarw lasw i zaroli, bya uamana ga, rzucona silnym podmuchem wiatru na przewody linii elektrycznej. Rozprzestrzeniajcy si ogie zmusi do opuszczenia domw tysice osb.
Zobacz wideo

O tym, że to gałąź rzucona na przewody linii elektrycznej była przyczyną pożarów, które opanowały stan Kalifornia, poinformowała straż pożarna z Los Angeles. Na wszelki wypadek służby energetyczne odcięły prąd w prawie pięciuset tysiącach domów i przedsiębiorstw w północnej i centralnej części stanu.

USA: W Kalifornii ogłoszono stan wyjątkowy. Strażacy obawiają się, że będzie gorzej

Kalifornia walczy z pożarami od kilku dni. W niedzielę 27 października gubernator stanu ogłosił stan wyjątkowy. W związku z szalejącym ogniem ewakuowano już ponad 200 tysięcy osób mieszkających w pobliżu Zatoki San Francisco. Z danych, na jakie powołuje się CNN, wynika, że spłonęło już 129 milionów drzew, zamknięto 40 szk publicznych w hrabstwie Sonoma, a w ostatni weekend ponad milion osób pozostawało bez elektryczności. 

Strażacy i śledczy obawiają się, że sytuacja będzie się pogarszać. Synoptycy prognozują, że w ciągu najbliższej doby w Kalifornii wystąpi ciepły, pustynny wiatr, który będzie podsycał ogień. Podmuchy mogą osiągać prędkość ponad 100 kilometrów na godzinę. Strażacy obawiają się, że tak silny wiatr uniemożliwi loty samolotów gaśniczych, które są obecnie kluczowym narzędziem w walce z pożarami.