Kolumbia. Bogota będzie miała pierwszą burmistrzynię - i pierwszą osobę homoseksualną na tym stanowisku

To zwycięstwo ważne dla kolumbijskich Zielonych, dla kobiet oraz dla społeczności LGBT. Wybory  w stolicy Kolumbii po raz pierwszy wygrała kobieta i osoba homoseksualna - Claudia López.
Zobacz wideo

- Dzisiejszy dzień należy do kobiet - takimi słowami Claudia López świętowała swoje wyborcze zwycięstwo. Kandydatka partii Sojusz Zielonych została wybrana na burmistrzynię Bogoty, stolicy Kolumbii. 

Jej zwycięstwo jej wyjątkowe z kilku powodów. López będzie pierwszą w historii kobietą na tym stanowisku. Została także pierwszą homoseksualną osobą nie tylko na stanowisku burmistrzyni Bogoty, ale wszystkich stolic Ameryki Południowej.

"To wielki symbol, znak zmiany i nadejścia dobrych czasów" - napisała przyjaciółka López, która zamieściła na Twitterze zdjęcie nowej burmistrzyni całującej swoją partnerkę w czasie świętowania. 

López wygrała wybory zdobywając 35 proc. głosów, zatem dużo zabrakło jej do większości. Będzie musiała starać się zjednoczyć różne grupy, oraz sprostać problemom Bogoty. Ośmiomilionowa stolica Kolumbii jest paraliżowana przez ruch samochodowy, zmaga się z zanieczyszczeniem i nierównościami społecznymi. 

Zwycięstwo dla społeczności LGBT

Kolumbia w 2016 roku zalegalizowała małżeństwa osób tej samej płci, ale zarówno w kraju, jak i w regionie mniejszości seksualne są dyskryminowane. Dlatego zwycięstwo López jest postrzegane jako moment dla społeczności LGBT. Jak przypomina agencja AP, w tym roku głośna była sprawa nagrania wykonanego w ekskluzywnym centrum handlowym w Bogocie. Widać na nim było, jak mężczyzna krzyczy i popycha trzymającą się za ręce parę 20-latków. 

49-letnia López w latach 2014-2018 była senatorką z ramienia partii Zielonych, a wcześniej zajmowała się sprawami społecznymi w biurze burmistrza Bogoty. Przed rozpoczęciem kariery politycznej  pracowała m.in. dla ONZ, publikowała w kolumbijskich mediach i badała skandale na szczytach władzy. Ukończyła studia najpierw na prywatnym uniwersytecie w Bogocie, a później została magistrem Columbia University w Nowym Jorku i doktorką nauk politycznych Northwestern University w Chicago.

AP zwraca uwagę, że López lubi przypominać, iż - w przeciwieństwie do wielu najważniejszych polityków w Kolumbii - nie pochodzi z bogatego rodu i nie ma znanego nazwiska. Jest jedna z sześciorga rodzeństwa, córką nauczycieli, a edukację zdobyła dzięki stypendiom i pożyczkom. 

Więcej o: