Estończycy wezwali do MSZ ambasadora Rosji. Rosyjski TU-154 naruszył ich przestrzeń powietrzną

Samolot pasażerski rosyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych naruszył przestrzeń powietrzną Estonii. W związku z incydentem estońskie MSZ wezwało do siebie ambasadora Rosji w Tallinie.
Zobacz wideo

Samolot Tu-154 przeleciał w piątek w pobliżu wyspy Vaindloo w Zatoce Fińskiej. W strefie nad wodami terytorialnymi Estonii maszyna przebywała ponad minutę. Jak informuje estońskie ministerstwo obrony, samolot miał włączony transponder identyfikacyjny, ale nie nawiązywał kontaktu radiowego z obsługą naziemną. Nie został też przedstawiony plan lotu.

Rosja naruszyła przestrzeń powietrzną Estonii

Estońskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało dzisiaj ambasadora Rosji w Tallinie Aleksandra Pietrova. W związku z incydentem została mu wręczona nota protestacyjna. Jak informują Estończycy, było to już trzecie tego typu zdarzenie w tym roku.

Przestrzeni powietrznej państw bałtyckich strzegą samoloty NATO w ramach misji Baltic Air Policing. W litewskiej bazie lotniczej w Szawlach stacjonują obecnie lotnicy belgijscy i duńscy, natomiast w estońskiej Amari - piloci czescy.

Więcej o: