Belgia. Sophie Wilmes została premierką. To pierwsza kobieta w historii, która objęła ten urząd

Belgia ma nową premierkę. Została nią 44-letnia liberalna polityczka Sophie Wilmes. To pierwsza kobieta w historii, która została szefem belgijskiego rządu.
Zobacz wideo

Sophie Wilmes otrzymała nominację na urząd premiera w niedzielę 27 października. Odebrała ją z rąk króla Filipa I Koburga Była to historyczna chwila, bo 44-latka jest pierwszą kobietą, która została premierką Belgii.

Sophie Wilmes nowym premierem Belgii. Zastąpiła Charles'a Michela

Sophie Wilmes nie będzie miała łatwego zadania, bo stanęła na czele rządu przejściowego. Zastąpiła na tym stanowisku Charles'a Michela, który z kolei przejmie rolę przewodniczącego Rady Europejskiej po Donaldzie Tusku. Belgijski premier został wyznaczony na europejski urząd w trakcie trwania negocjacji nad powołaniem nowego rządu federalnego Belgii.

Do tej pory Sophie Wilmes pełniła funkcję szefowej resortu budżetu i służby cywilnej. Na tym stanowisku zastąpi ją David Clarinval. 

Sophie Wilmes jest członkinią Ruchu Reformatorskiego - frankofońskiej partii o profilu liberalnym. W 2007  roku została pierwszym zastępczynią burmistrza miejscowości Rhode-Saint-Genèse, w 2014 roku wybrano ją do rady prowincji Brabancja Walońska. Tego samego roku została członkinią Izby Reprezentantów. W 2015 dołączyła do rządu Charles'a Michela. 

"Dziękuję wszystkim, którzy wykazali się entuzjazmem i wsparciem w obliczu tej nowej roli. To z pewnością nie będzie łatwe, ale zamierzam ciężko pracować w interesie wszystkich obywateli" - napisała na swoim profilu na Twitterze nowa premierka Belgii.

Więcej o: