Na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym przy Ettensebaan w Bredzie spoczywa ponad 160 "maczkowców" oraz sam generał Stanisław Maczek, który, choć umarł w Wielkiej Brytanii, chciał spocząć koło swoich podkomendnych.
W obchodach 75. rocznicy wyzwolenia Bredy brało udział m.in. 10 weteranów 1.Dywizji Pancernej, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, ambasador Rzeczpospolitej w Holandii Marcin Czepelak oraz wiceprezes IPN Jan Baster. Podczas swojego wystąpienia Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że "polscy żołnierze stali, stoją i zawsze stać będą na straży wartości, które są fundamentem naszej cywilizacji" i podziękował "maczkowcom" za wolną Europę i Polskę oraz za to, że w walce dobra ze złem stanęli po stronie dobra, ryzykując własnym życiem.
- Zawsze będziemy stać po stronie dobra, tak jak wy. Będziemy wierni temu wszystkiemu, co stanowi od wieków fundament cywilizacji łacińskiej, cywilizacji chrześcijańskiej - mówił szef UdSKiOR.
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin przypomniał, że polscy żołnierze spoczywają na 49. cmentarzach w Holandii. W rozmowie z dziennikarzami powiedział, że Breda to obok Monte Cassino miejsce walk polskich żołnierzy, w którym najcieplej wspomina się ich zasługi i organizuje poświęcone im uroczystości.
- Ta pamięć jest tutaj żywa, autentyczna i oddolna. Społeczeństwo w tej części Holandii wyjątkowo aktywnie uczestniczy w tych obchodach dorocznych. Trzy czwarte wieku za nami, kiedy to polscy żołnierze to piękne miasto w Brabancji wyzwalali - powiedział wiceminister.
W czasie uroczystości upamiętniających pamięć żołnierzy 1. Dywizji Pancernej zabrał także głos burmistrz Bredy Paul Depla, który podkreślił, że wolność nie jest dana raz na zawsze.
- Nigdy nie zapomnimy, że swoją wolność zawdzięczamy żołnierzom 1. Polskiej Dywizji Pancernej pod dowództwem gen. Stanisława Maczka. Dbamy o ich dziedzictwo w Miejscu Pamięci Generała Maczka w Ettensebaan, które zostanie otwarte za kilka miesięcy - powiedział Paul Depla.
Podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Bredy szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk uhonorował Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości kapitana Wacława Butowskiego, który podczas II wojny światowej walczył na terenie Holandii i Niemiec. Generał broni Jarosław Mika, generał dywizji Stanisław Czosnek i ksiądz Sławomir Klim zostali odznaczeni medalami "Pro Bono Poloniae", z kolei medalami "Pro Patria" uhonorowano Romana Figiela, podporucznika Józefa Kwidzińskiego, kaprala podchorążego Adama Romana Leuchtera, Karolinę Maczek-Skillen i profesora Andrzeja Maczka.