Holandia. Mieszkańcy Bredy podziękowali Polakom. "Maczkowcy" wyzwolili ich miasto 75 lat temu

Holandia. Na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym przy Ettensebaan w Bredzie uczczono pamięć żołnierzy 1. Dywizji Pancernej walczącej pod dowództwem generała Stanisława Maczka. Odbyły się tam obchody 75. rocznicy wyzwolenia Bredy przez "maczkowców".
Zobacz wideo

Na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym przy Ettensebaan w Bredzie spoczywa ponad 160 "maczkowców" oraz sam generał Stanisław Maczek, który, choć umarł w Wielkiej Brytanii, chciał spocząć koło swoich podkomendnych. 

Jan Józef Kasprzak: "Zawsze będziemy stać po stronie dobra, tak jak wy"

W obchodach 75. rocznicy wyzwolenia Bredy brało udział m.in. 10 weteranów 1.Dywizji Pancernej, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, ambasador Rzeczpospolitej w Holandii Marcin Czepelak oraz wiceprezes IPN Jan Baster. Podczas swojego wystąpienia Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że "polscy żołnierze stali, stoją i zawsze stać będą na straży wartości, które są fundamentem naszej cywilizacji" i podziękował "maczkowcom" za wolną Europę i Polskę oraz za to, że w walce dobra ze złem stanęli po stronie dobra, ryzykując własnym życiem. 

- Zawsze będziemy stać po stronie dobra, tak jak wy. Będziemy wierni temu wszystkiemu, co stanowi od wieków fundament cywilizacji łacińskiej, cywilizacji chrześcijańskiej - mówił szef UdSKiOR.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin przypomniał, że polscy żołnierze spoczywają na 49. cmentarzach w Holandii. W rozmowie z dziennikarzami powiedział, że Breda to obok Monte Cassino miejsce walk polskich żołnierzy, w którym najcieplej wspomina się ich zasługi i organizuje poświęcone im uroczystości.

- Ta pamięć jest tutaj żywa, autentyczna i oddolna. Społeczeństwo w tej części Holandii wyjątkowo aktywnie uczestniczy w tych obchodach dorocznych. Trzy czwarte wieku za nami, kiedy to polscy żołnierze to piękne miasto w Brabancji wyzwalali - powiedział  wiceminister.

W czasie uroczystości upamiętniających pamięć żołnierzy 1. Dywizji Pancernej zabrał także głos burmistrz Bredy Paul Depla, który podkreślił, że wolność nie jest dana raz na zawsze.

- Nigdy nie zapomnimy, że swoją wolność zawdzięczamy żołnierzom 1. Polskiej Dywizji Pancernej pod dowództwem gen. Stanisława Maczka. Dbamy o ich dziedzictwo w Miejscu Pamięci Generała Maczka w Ettensebaan, które zostanie otwarte za kilka miesięcy - powiedział Paul Depla.

Holandia. Podczas uroczystości w Bredzie wręczono kilka medali

Podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Bredy szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk uhonorował Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości kapitana Wacława Butowskiego, który podczas II wojny światowej walczył na terenie Holandii i Niemiec. Generał broni Jarosław Mika, generał dywizji Stanisław Czosnek i ksiądz Sławomir Klim zostali odznaczeni medalami "Pro Bono Poloniae", z kolei medalami "Pro Patria" uhonorowano Romana Figiela, podporucznika Józefa Kwidzińskiego, kaprala podchorążego Adama Romana Leuchtera, Karolinę Maczek-Skillen i profesora Andrzeja Maczka.

Więcej o: