Nieoficjalnie: lider ISIS Abu Bakr al-Baghdadi nie żyje. Donald Trump ma wydać oświadczenie

Amerykańskie media informują, że przywódca tzw. Państwa Islamskiego Abu Bakr al-Baghdadi został zabity w wyniku operacji amerykańskich komandosów. Wiadomość ta nie została dotychczas oficjalnie potwierdzona. Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ma w niedzielę wygłosić specjalne oświadczenie.
Zobacz wideo

Dwaj przedstawiciele irańskich władz przekazali agencji informacyjnej Reuters, że Iran został poinformowany o śmierci przywódcy tzw. Państwa Islamskiego Abu Bakra al-Baghdadiego. Zgodnie z ich słowami, wiadomość mieli otrzymać od syryjskich urzędników.

Informację o śmierci al-Baghdadiego potwierdził również agencji Associated Press jeden z przedstawicieli władz Stanów Zjednoczonych.

Według nieoficjalnych informacji, przed tygodniem amerykański prezydent Donald Trump zaaprobował operację sił specjalnych przeciwko przywódcy ISIS. W sobotę pojawiły się doniesienia o amerykańskich helikopterach wojskowych w prowincji Idlib w północno-zachodniej Syrii.

Nieoficjalnie: Abu Bakr al-Baghdadi nie żyje

Okoliczności śmierci al-Baghdadiego są niejasne. Według portalu Defense One, al-Baghdadi popełnił samobójstwo, detonując kamizelkę z ładunkiem wybuchowym.

"Wydarzyło się coś bardzo wielkiego" - napisał na Twitterze prezydent Donald Trump. Biały Dom poinformował, że o 9:00 rano czasu lokalnego czyli o godz. 14. czasu polskiego prezydent USA wygłosi telewizyjne oświadczenie.

Abu Bakr al-Baghdadi urodził się w 1971 r. 8 lat temu został uznany przez Stany Zjednoczone za terrorystę. Za informacje na temat miejsca jego przebywania wyznaczono nagrodę w wysokości 10 milionów dolarów. W 2014 r. ogłosił się przywódcą tzw. Państwa Islamskiego.

Więcej o: