Są zarzuty ws. ciał w ciężarówce. 25-latek oskarżony o spowodowanie śmierci 39 osób

25-latek z Irlandii Północnej został oskarżony o spowodowanie śmierci 39 osób. Chodzi o sprawę znalezionej w brytyjskim Essex ciężarówki, w której znaleziono ciała migrantów z Azji. W sprawie zatrzymano oprócz niego jeszcze cztery osoby.
Zobacz wideo

Trzy dni po odnalezieniu w hrabstwie Essex ciężarówki z ciałami 39 osób brytyjska prokuratura postawiła pierwsze zarzuty. O spowodowanie śmierci oskarżono 25-latka pochodzącego z Irlandii Północnej. Na kierowcy ciężarówki ciążą ponadto zarzuty udziału w przemycie ludzi, pomocy w nielegalnej imigracji oraz prania pieniędzy. 

Mężczyzna ma pojawić się przed sądem w poniedziałek. Został aresztowany krótko po odkryciu przyczepy ze zwłokami. Od tego czasu dokonano kolejnych zatrzymań. Policja na lotnisku Stansted aresztowała 48-letniego obywatela Irlandii Północnej. Zatrzymano też 38-letnich mężczyznę i kobietę. Piąty jest 20-latek zatrzymany przez policję w Dublinie. 

Wśród ofiar obywatele Wietnamu

Ofiary z ciężarówki to 31 mężczyzn i 8 kobiet. Początkowo policja przekazała, że wszystkie te osoby były obywatelami Chin. Z czasem pojawiły się doniesienia, że część z nich pochodziła z Wietnamu. 

W dniu tragedii rodzina w Wietnamie otrzymała serię dramatycznych wiadomości od córki, która próbowała dostać się do Wielkiej Brytanii. Jak sądzą, zginęła ona w ciężarówce, w której w środę znaleziono ciała 39 osób. "Moja podróż za granicę się nie udała. Mamo, kocham cię" - pisała 26-latka.

Wietnamskie władze nakazały wszcząć dochodzenie w sprawie handlu ludźmi. Wietnamskie służby pomagają Brytyjczykom w identyfikacji ofiar.

Więcej o: